Halkımızın açılıştan önce, Marmaray hakkındaki iddiaları bilmesi gerekir

Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş, Marmaray hakkında bazı iddiaların ortaya atıldığını ifade ederek, halkın açılıştan önce güvenecekleri ciddi bir açıklamayla bu iddiaları bilmesi gerektiğini söyledi.

Sarıbaş, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Marmaray projesiyle ilgili ortaya atılan iddialar konusunda Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdiğini, ancak önergesinin İçtüzüğe uygun olmadığı gerekçesiyle iade edildiğini belirtti.

Projenin önce 2009′da teslim edilmek üzere 650 milyon Avro’ya ihale edildiğini, ancak yüklenici konsorsiyumun işi yarım bıraktığını anlatan Sarıbaş, daha sonra 2014′te teslim edilmek üzere 1 milyar 350 milyon Avro’ya yeniden ihale edildiğini kaydetti.

Sarıbaş, 76 kilometre olarak açıklanan projenin açılacak uzunluğunun 13 kilometre olduğunu ifade etti.

Marmara Denizi’nin altındaki tüp geçidin 7. ünitede 15 santimetrelik düşey sapma olduğunun iddia edildiğini dile getiren Sarıbaş, ünitenin yeniden yapılmasının istenmesine rağmen dolgu malzemesi kullanıldığını, projenin sorumlu müdürünün de sorumluluk almamak için istifa ettiğini belirtti. Sarıbaş, “Ülkemizde ve dünyada pek çok tren kazaları varken, bu kadar hassas projede ileride olabilecek kazalara davetiye çıkarılmıyor mu? Halkımızın açılıştan önce, güvenecekleri ciddi açıklamayla Marmaray hakkındaki iddiaları bilmesi gerekir” diye konuştu.

    Perşembe, 24 Ekim 2013 14:25

Bağlantılı Konular