CHP’li kadınlardan Andımız’ın kaldırılmasına karşı imza kampanyası

CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanlığı tarafından düzenlenen imza kampanyasında toplanan imzalar Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na sunuldu.

CHP Konya İl Kadın Kolları tarafından düzenlenen imza kampanyasının 7 bin imzaya ulaştığı belirtildi. Konyalı kadınlar topladıkları imzaları, TBMM’ye gelerek CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan ile birlikte imzaları Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na sundular.

İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’i de ziyaret eden kadınlar düzenledikleri kampanya ile ilgili bilgi verdiler. CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Deniz İndibi Çelik ve beraberindekiler, ‘Andımız kaldırılmasın diyorsanız siz de bir imza atın’ kampanyasının internet üzerinden devam edeceğini belirttiler.

“Atatürk yolunu hiçbir zaman terk etmeyeceğimizin belgesidir”
Konya’nın farklı yerlerinde 5 gün süreyle düzenlenen imza kampanyasının büyük bir destek gördüğünü söyleyerek sözlerine başlayan Güler şöyle konuştu: “Andımız kaldırılmasın sesi Konya’dan çok güçlü çıktı. Yapılan çalışma Türkiye’nin Mustafa Kemal Atatürk yolunu hiçbir zaman terk etmeyeceğimizin belgesidir. Konya diğer bütün illerimize önderlik etti. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları var oldukça Mustafa Kemal Atatürk Türkiye’si güvendedir. Bunu bir kere daha gördük.”

Konya CHP Kadın Kolları üyeleri ile sohbetinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan demokratikleşme paketini ve paket ile Andımızın kaldırılmasını sert bir dille eleştiren Güler, “Kamuda türbana ve sosyal yaşamın içinde tarikatlara özgürlük getiren paket ile birlikte, Cumhuriyetle hesaplaşmak isteyen AKP tarafından andımız kaldırılmıştır. Türk’üm demek birtakım insanları rahatsız ediyor. Bu süreç Cumhuriyeti yıkma sürecidir” dedi.

“Andımız ulusal duygu ve bilincin somut belgesidir”
Konuşmasında, Andımız’ın ulusal duygu bilincin oluşumundaki önemine ve insan topluluğunun ulus olarak örgütlenmesinin özelliklerine değinen Güler şunları söyledi: “Bir insan topluluğunun ulus olarak örgütlenmesini sağlayan dört özellik vardır; dolayısıyla onu ortadan kaldırmak için de kullanılabilecek dört saldırı noktası vardır: Bir ulusal varlığı yok etmek için ulusun dil birliğine, toprak birliğine, iktisadi yaşam birliğine, duygu ve bilincine saldırılır. “Andımız” ulusal duygu ve bilincin somut belgesidir. Andımız”ın kaldırılması, ulusu çözme operasyonunda dördüncü özelliğe yönelik bir saldırıdır. Bizim gibi, varlığını bağımsızlık savaşıyla kazanmış halklar bakımından “ulus bilinci” bugün ve gelecek için kritik öneme sahiptir. Bu saldırı, küresel gericiliğin yerli işbirlikçileriyle yürüttüğü Büyük Operasyon’un bir parçasıdır.”

    Çarşamba, 23 Ekim 2013 13:22

Bağlantılı Konular