Tanrıkulu, Anadolu Ajansı’nın habercilik anlayışını Başbakan’a sordu

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemi ile TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle:

“22 Ekim 2013 tarihinde Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin grup toplantısında söylediği ’”yol medeniyettir. Ama medeni olmayanlar yolun kıymetini anlamazlar. Önünde cami bile olsa yol oradan geçecekse o camiyi yıkar, o camiyi gider başka yerde inşa ederiz” sözlerinin Anadolu Ajansı tarafından “camiyi yıkarız sözleri çıkarılarak “Biz ammeye hizmet ediyoruz bireye değil. Yol uğruna her şey feda edilebilir çünkü yol medeniyettir” şeklinde sansürlenerek yayınlanmıştır.

Bu bağlamda;

1. Anadolu Ajansı, doğru bilgi ve haberi Türkiye ve dünya kamuoyuna iletme görevini yerine getirmekten neden sakınmıştır?

2. Anadolu Ajansı’na, söz konusu sansürün uygulanması konusunda hükümetin veya AKP yönetiminin herhangi bir direktifi olmuş mudur? Olmamışsa, bu sansür karşısında A.A.’ya tekzip yollamayı düşünüyor musunuz?

3. Anadolu Ajansı 22 Ekim 2013 tarihinde Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmanın tam ve eksiksiz metnini yayınlayacak mıdır?”

    Çarşamba, 23 Ekim 2013 11:32

Bağlantılı Konular