"Ordumuz hızlı bir biçimde modernize edilmelidir”

Erdoğan Toprak, 2011 genel seçimlerinde “Türkiye 41 Söz Veriyoruz” başlığı altında zorunlu Askerlik süresinin önce 9, sonra 6 aya kadar indirilmesini vaat ettiklerini belirterek, “AKP’nin CHP’nin projelerini aldığını ancak bunları bilimsel, sağlıklı ve tutarlı bir biçimde uygulamadığını dile getirdi.

Erdoğan Toprak’ın açıklaması şöyle:

“Askerliğin, toplumun değişik kesimlerinde sorun olmaktan çıkarılması ve bu hizmetin, gençlerin hayatlarından “çalınan” bir süreç değil, onların geleceklerine katkıda bulunacak bir sürece dönüştürülmesi için Cumhuriyet Halk Partisi olarak bugüne kadar hazırlanmış en kapsamlı projeyi halkımıza 2011 seçimlerinde sunmuştuk. Askerlik süresinin 15 aydan 9 aya indirilecek, gerekli hazırlıkları takiben 6 aya çekilmesi öngörülen proje ile Türk Silahlı Kuvvetleri yeni bir yapılanmanın ve de paradigma değişikliğinin içine sokulması hedeflenmekteydi. CHP olarak şunu savunuyoruz; TSK’da mevcut “tehdit odaklı” yapıdan “görev odaklı “ ve “maliyet etkin” yapılanma için politikalar oluşturulmalı, birliklerin “muharebe etkinlik” değerleri ile milli güvenlik ve “Savunma ihtiyaçları “arasındaki orantısal denge sağlanmalıdır. Birliklerin harbe hazırlık seviyelerinin kriz yönetimi içinde yükseltilmesini, stratejik reaksiyon ve takviye kuvvetleri ile takviyesini öngören daha küçük, ancak daha güçlü, muharebe etkin ve çevik bir askeri yapıya geçilmelidir.

Türkiye İstatistik Kurumu Verilerine göre 20-24 yaş grubunda 3 milyon 173 bin 618  yaş arası erkek nüfusumuz bulunmaktadır. Asker alımı ise; celp başı 100 ila 125 bin arasında değişmektedir.  Buda yılda 400 bin ile 500 bin arası bir ihtiyaca denk gelmektedir. Bu rakamlar Türkiye’nin asker potansiyelinin yüksekliğini ve bunların eritilmesinin uzun yıllar alacağını göstermektedir. Dolayısıyla askerlik süresinin kısaltılması herhangi bir olumsuzluk üretmekyecektir.

Bir diğer durum ise üniversite öğrencileri askerlik hizmetlerini yaz tatillerinde ikişer veya üçer aylık dönemlere bölerek yapabilmeleridir. Bu adımlarla TSK’nın barış kadrosu yüzde 25-30 arasında azaltılacaktır. TSK daha profesyonel ve çevik bir yapıya kavuşturulacaktır. Bu önlemlerin yanı sıra, tüm askeri teçhizat alımları gözden geçirilecek, askeri harcamalar zorunlu olanlarla sınırlandırılacaktır. Bu tasarruf tedbirleri ile kazanılan kaynaklar sosyal politikalara ve eğitime kaydırılacaktır.

CHP olarak bu konuda kanun teklifi verdik. AKP bu konuda demokratik uzlaşıyı ve ortak aklı devreye sokacağına bizim projemizi sulandırmıştır. Gün geçmiyor ki AKP CHP’nin bir projesini daha sulandırarak uygulamaya girişmesin. Ancak bu tür uygulamalar bilimsel mantıktan uzak ve popülist niyetler içerdikleri için ileride sorun oluşturacaklardır. AKP’ye önerimiz 46 milletvekili imzasıyla 12 Temmuz 2013 tarihinde verdiğimiz kanun teklifini proje bütünlüğü içinde TBMM gündemine alması ve bunu TBMM’nin ortak iradesiyle yasallaştırmasıdır. Bu teklif Türkiye’deki askerlik sorununu kökten çözecektir.”

    Pazartesi, 21 Ekim 2013 17:54

Bağlantılı Konular