“Türkiye’de yaklaşık 120 bin modern köle bulunduğu doğru mudur?"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemi ile TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle:

“Merkezi Avustralya’nın Perth kentinde bulunan WalkFree Foundation tarafından yayınlanan 162 ülkeyi kapsayan 2013 Dünya Kölelik Endeksi çalışmasında (www.globalslaveryindex.org/findings/#studies) Türkiye’de hesaplanan rakamlarla 120 bin insanın köle koşullarında yaşadığı açıklanmıştır.


Türkiye ayrıca 160 ülke arasında köle koşullarında yaşayan insanların çokluğu açısından 90. sırada gösterilmiştir.

WalkFree Foundation, modern köleliğin zorla evlendirmeleri, bir insanı borçlandırarak kendine bağlamayı ve insan ticaretini kapsadığını belirtmektedir.

Dünya Kölelik Endeksi (The Global Slavery Index )  çalışmasına Hillary Clinton, TonyAbbott, Gordon Brown, GarethEvans, Julia Gillard, Bill Gates, MoIbrahim;  Muhammad Yunus, LuisC’deBaca ve LouiseArbour gibi politika, sanat, bilim ve iş dünyası alanlarında saygın isimler de destek vermektedirler.

Bu bağlamda;

1. Türkiye’de yaklaşık 120 bin modern köle bulunduğu doğru mudur? Doğruysa dünya kamuoyuna açıklanması iktidarınız açısından bir utanç değil midir?

2. Hükümettiniz,  WalkFree Foundation tarafından yayınlanan endeksi dikkate alarak Türkiye’de köle koşullarında yaşamaya mahkum edilen yaklaşık 120 bin insanı acilen kölelikten kurtaracak tedbirleri alacak mıdır?

3. Hükümettiniz 120 bin köle koşullarında insanın bulunduğu Türkiye’de bir an önce taşeron işçi uygulamasına son verecek gerekli önlemleri alacak mıdır?

4. Hükümettiniz dönemlerinde Türkiye genelinde 10-16 yaşları arasında evlenen kız ve erkek çocukların sayısı nedir?

5. Hükümettiniz, çocuk yaşta evliliklere son verecek gerekli önlemleri alacak mıdır?

6. Bankaların vatandaşa verdiği kredi tutarı ne kadardır? Bu kredilerin ne kadarını geri ödenmiştir?

7. Türkiye genelinde kaç yurttaşımız bankalara olan borcunu ödeyememiş ve icra takibine düşmüştür?

8. Vatandaşların bankalara ödeyebilme güçlerinin üzerinde borçlanmaları engellenecek midir?

9. İktidarınız, çocuk işçiliğinin önlenmesi ile ilgili olarak Uluslararası Anlaşmalardaki çekinceleri kaldıracak ve taahhütlerini koşulsuz yerine getirecek midir?

10. Dünya Kölelik Endeksi (The Global Slavery Index ) çalışmalarına destek verilecek midir?”

    Pazartesi, 21 Ekim 2013 14:52

Bağlantılı Konular