Tanrıkulu, haksızlığa uğrayan yurttaşımızı meclis gündemine taşıdı

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemi ile TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle:

“Kocaeli 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde 2006 yılından bu yana yatan Abdi Cangı, verilen disiplin cezaları nedeniyle, cezası bittiği halde hapiste tutulmaya devam ediliyor. Basına yansıyan iddialara göre cezasının dörtte üçünü yatan Cangı’nın 2 Mayıs 2013’te şartlı tahliye olması gerekiyordu. Fakat hakkında, 2011 yılı içerisinde, “gereksiz yere slogan atmak” ve “gereksiz yere marş söylemek” suçlamalarıyla verilmiş disiplin cezaları bulunan Cangı 30 Eylül 2013’te serbest kalmayı beklerken 2012’de kesilen bir disiplin cezası daha ortaya çıktı. Mahkemenin vaktinde göndermeyi unuttuğu evrakı, Cangı’nın dışarı çıkmasına 18 gün kala, yollamasıyla birlikte Cangı’ya hem 45 gün ziyaret yasağı kondu, hem de tahliyesi dört buçuk ay daha uzadı. Cangı, başına gelenleri bir mektupta basınla şu şekilde paylaşmıştır:
“İhmalin veya unutkanlığın bedeli ne biliyor musunuz? Dört buçuk ay fazla hapis yatmak, 45 gün ziyaret cezası. Oysa ceza zamanında tebliğ edilip infaz edilseydi şartlı tahliye tarihimde aksama olmayacaktı. Hapishane idaresi mağduriyetimi kabul etmekle birlikte ‘Elimizden bir şey gelmez’ diyerek, ziyaret cezasını başlattı.”

Bu bağlamda;

1-    Abdi Cangı hakkında 2012 yılında kesinleşmiş disiplin cezası neden tahliyesine 18 gün kala tebliğ edilmiş ve şartlı tahliye tarihinde aksamaya neden olunmuştur?

2-    Abdi Cangı için vakit kaybedilmeksizin ceza zamanı tebliğ edilip infaz edilmesi halinde, şartlı tahliye tarihinde aksama olmayacağına göre, kazanılmış olan “hakkı” iade edilerek mağduriyeti giderilecek midir?

3-    Cangı’nın “unutulmuş” ve henüz tebliğ edilmemiş başka disiplin cezaları bulunmakta mıdır?

4-    Cangı’nın daha önceki disiplin cezalarını “gereksiz yere slogan atmak” ve “gereksiz yere marş söylemek” “suçlarından” aldığı doğru mudur?

5-    Disiplin cezalarının cezaevi yönetimleri tarafından keyfi olarak uygulanmasını engellemek için herhangi bir düzenleme yapılacak mıdır?

6-    1 Ekim 2013 tarihi itibariyle, Türkiye genelinde kaç tutuklu veya hükümlü, disiplin cezaları dolayısıyla tahliye edilmemiştir?”

    Perşembe, 17 Ekim 2013 04:23

Bağlantılı Konular