Erdoğan Toprak, AB ilerleme raporunu değerlendirdi

Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak: “AB 2013 İlerleme Raporu, AKP’nin farklı alanlarda izlediği siyasetin AB nezdinde artık bir tutarlılığı kalmadığını göstermektedir”

“AB, AKP’nin ayrımcı, bölücü ve ötekileştici bir siyaset izlediğini ortaya koymuştur.”

Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, AB Ilerleme raporuna ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“2013 AB ilerleme raporu AKP’nin ticaret, siyaset, yargı ve insan hakları alanında yerine getirmesi gereken sorumlulukları yerine getirmediğini açıkça ortaya koymaktadır. Raporda dikkat çeken en önemli husus AKP’nin toplumsal kesimler arasında yarattığı ayrımcılığa, dışlamaya ve ötekileştirmeye dikkat çekmesidir.

Bütün Dünya AKP’nin gezi olaylarındaki tavrını kabul edilemez bulurken AB raporu da bu konusa son derece önemli tespitlere yer vermiştir. AKP polis şiddetini savunurken ve bu şiddet sonucunda hayatını kaybeden ve yaralanan insanlarımızın faillerine ilişkin hiçbir adım atmazken AB bu durumun kabul edilemez bulmaktadır. Bu utanç AKP’ye yeter.

Rapor temelde AKP’nin Türkiye’nin AB projesini taşıyamadığını ortaya koymaktadır. Yıllardır tek bir fasıl açamayan AKP bundan sonrada bir ilerleme ortaya koyamayacaktır. Aslında rapor Türkiye’nin değil AKP’nin ilerlemedini ortaya koymaktadır. AKP’nin artık AB konusunda bir beklentisi kalmadığı için bu konuda bekleneni vermeyecektir. Dış politikası sadece Suriye’de El Kaide’ye endeksli bir anlayışın medeniyet projesini taşıması söz konusu olmayacaktır.”

    Çarşamba, 16 Ekim 2013 03:42

Bağlantılı Konular