CHP, siyasi parti temsilcilerini ağırladı

CHP’de Genel Başkan Yardımcısı Oran başkanlığındaki heyet, siyasi parti temsilcilerini ağırladı.

Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran: “Demokrasi paketlerini hep beraber daha katılımcı, çoğulcu olarak güçlendirmemiz gerekiyor. Çünkü demokrasi sağlıklı olmadığı, tüm kurum ve kurallarıyla işlemediği zaman üzerine hiçbir şey inşa edemezsiniz”

“THY’nin iki çok değerli pilotunun bulunması, onların kurtarılması konusunda ne yapılması gerekiyorsa biz de her türlü yardıma hazırız. Hükümetten de beklentimiz özellikle bu konunun bir an evvel çözümünün sağlanması”

Genel Başkan Yardımcısı Oran başkanlığındaki heyet, siyasi parti temsilcilerini CHP Genel Merkezi’nde ağırladı.

Kurban Bayramı dolayısıyla siyasi partiler arasında gerçekleştirilen bayram ziyaretleri kapsamında CHP’ye BDP, AKP, DSP, İşçi Partisi, BBP, DP, MHP ve Saadet Partisi heyetleri konuk oldu.Konukları Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ve Parti Meclisi üyesi Ekrem Kerem Oktay karşıladı.

Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, kabuller sırasında  bayramların barış ve dostluk duygularını geliştirdiğini belirterek, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygusunun yalnızca bayramlarda değil her zaman hakim olması dileğinde bulundu. Türkiye’nin farklılıklarının zenginliği olduğunu vurgulayan Oran, farklı özellikleri tek vücutta birleştirmek gerektiğini söyledi.

Oran  Hükümetin kimlik, mezhep ve inanç üzerinden toplumu ayrıştıran bir yol izlediğini söyleyerek, siyasetin temelinin insan olması gerektiğini belirterek, Hükümetin açtığı demokratikleşme paketine de değindi.

Kendilerinin de demokratikleşmeye yönelik öneriler sunduklarını, buna ilişkin kanun teklifleri vermeyi sürdürdüklerini belirten Oran, şöyle konuştu:

“Bu demokrasi paketlerini hep beraber daha katılımcı, çoğulcu olarak güçlendirmemiz gerekiyor. Çünkü demokrasi sağlıklı olmadığı, tüm kurum ve kurallarıyla işlemediği zaman üzerine hiçbir şey inşa edemezsiniz. Her şeyin başı demokrasi. Hepimizin çabasını bunun üzerine vermesi gerekiyor. Bugün AB İlerleme Raporu açıklanacak. İlgili komiser Stephan Füle’nin dün açıklamaları oldu. O da Türkiye’deki yapılan olumlu şeyler var, olumsuz şeyler var, onun muhakemesini yapıyor. Ama temelde bizim referansımız, özellikle insan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığında AB muktesebatının oradaki değerleri olmalı. AB’ye de sorumluluk düşüyor. Onların da özellikle yargı, temel hak ve özgürlükler, adalet gibi 23 ve 24′ü açarlarsa biz de daha rahat bir çalışma imkanına sahip olacağız.”

”İşbirliğinde fayda görüyorum”
Oran, Lübnan’da kaçırılan iki THY pilotunu da hatırlatarak, “Bu konuda da THY’nin bu iki çok değerli, güzide pilotunun bulunması, onların kurtarılması, aileleriyle bayram tadında bayram geçirmeleri konusunda ne yapılması gerekiyorsa biz de her türlü yardıma hazırız. Hükümetten de beklentimiz özellikle bu konunun bir an evvel çözümünün sağlanması” diye konuştu.

Oran, CHP’nin medya kuruluşu sahiplerinin başka alanlarda ihalelere girmemesi ve basın çalışanlarının örgütlenmesi konusunda bir yasa teklifi hazırladığını belirtti.

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ise son dönemlerde ötekileştirme yoluna gidildiğini, bunun toplumu ayrıştırdığını söyledi. Cami-Cemevi Kompleksi projesi ve sonrasında Ankara Tuzluçayır’da yaşananlara da değinen Nazlıaka, “Hükümet orada samimiyet testini geçemedi. Orada yaşananlar projeye tepkiden çok Hükümetin samimiyetsizliğine karşıydı” değerlendirmesinde bulundu.

Sürpriz doğum günü kutlaması
Öte yandan CHP’de heyetlerin ziyaretlerine verilen arada, Genel Başkan Yardımcısı Oran’ın doğum günü nedeniyle pasta kesildi. Çalışma arkadaşlarının organize ettiği sürpriz doğum günü pastasını basın mensuplarının önünde kesen ve onlara ikram eden Oran, pastanın mumlarını üflerken, yerel, genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP’nin başarılı olmasını diledi.

    Perşembe, 17 Ekim 2013 01:23

Bağlantılı Konular