Sezgin Tanrıkulu bayramlaşmak için huzurevini ziyaret etti

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile Darüşşafaka İzzet Baysal Huzurevi’ni ziyaret ederek, buradaki sakinlerle bayramlaştı.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tanrıkulu, “Nusaybin’de Suriye sınırına örülen duvarı, Twitter’dan paylaştığı ABD-Meksika sınırındaki duvar fotoğrafıyla eleştirdiğinin” hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:


“Mayın, tel örgüden sonra duvar, barışın işareti olmaz. Bizim amacımız, sınırlarımızdaki bütün duvarları, mayınları ve tel örgüleri kaldırmak olmalı. Eğer 100 yıllık mayınlı alanlar tekrar duvara dönüşüyorsa, bu, bir barış ortamında olmadığımızı gösteriyor. Komşularımızla ve sınırlarlarımıza açılan bütün halklarla barış içerisinde yaşamanın yollarını aramalıyız. O nedenle ben, bir protesto olması amacıyla Twitter’dan paylaştım ve bu duvarın olmaması için de mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Tanrıkulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün bayram namazı çıkışında söylediği, “BDP, verdiği mesajlarla Adalet Bakanlığımız ile arasını açmamaya gayret etsin. Eğer verdiği mesajlar, bu dozda gidecek olursa, bu sefer Adalet Bakanlığı ile arasını açar, böyle bir görüşmenin ipleri kopar” ifadelerine ilişkin bir soru üzerine, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Başbakanın kendi siyasi partisiyle ilgili olarak söz söylemeye hakkı var; başka bir siyasi partinin siyaset yapma tarzıyla ilgili olarak söz söyleme hakkı yok. Muhalefeti, anamuhalefeti dizayn etmeye Başbakan’ın hakkı yok, böyle bir görevi de yok. Ama Başbakan, neredeyse bütün Türkiye’yi kendisine benzetmeye çalışıyor, bütün muhalefet partilerini kendine benzetmeye çalışıyor. Son derece yanlış, kutuplaştırıcı sözler, doğru değil. Hele hele bayram çıkışında uzlaşma, barış, iyiniyet mesajları vermesi gereken Başbakan’ın, ötekileştirici bu cümleleri, bayramın ruhuna da uygun düşmemiştir.”

    Pazar, 20 Ekim 2013 21:49

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica