Erdoğan Toprak, yeni Spor Yasası hakkında konuştu

Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın yeni spor yasası hakkındaki açıklamalarını değerlendirdi.

Toprak, ”AKP hükümeti hala sporda sorunun ne olduğunu idrak etmiş değil. AKP başarının peşinde değil, kurumları ve kulüpleri ele geçirme peşinde” dedi.

Erdoğan Toprak’ın Açıklaması şöyle: ” AKP hükümeti daha önce çıkarmış olduğu Sporda Şiddeti Önleme Yasası 6 ayda işlevsizleşti. Sonra farklı değişikliklerle yamalı bir yasa yapma süreci yaşandı. Son günlerde Gençlik ve Spor Bakanı’nın açıklaması AKP zihniyetinde bir değişimin yaşanmadığını göstermektedir. Çünkü AKP çöken, başarısızlıklarıyla kronik bir hal alan sporumuzu ayağa kaldıracak bir politika üreteceğine belli taraftar gruplarını, belli kulüpleri ve spordaki kurumları ele geçirme, kendi denetimi altına alma çabasıyla hareket etmektedir. Sporda başarıya odaklanmayan, sadece tribünleri ele geçirmeye odaklı bir spor politikası ve yasası çok daha büyük olumsuzluklar üretecektir. Bunu ısrarla görmeyi reddeden AKP ortak aklı ve uzlaşmayı da reddetmektedir. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak dünyada hem başarı hem de etik düzeyde büyük bir çöküntünün içine sürüklenen sporumuzun acil bir biçimde kurtarılması ve bunun için en geniş toplum kesimlerinin katkılarının alınmasını öneriyoruz. Sadece “ben yaptım oldu” mantığı hiçbir demokratik ve akılcı bir nitelik taşımadığı gibi sorunların çözümüne de katkı sunmayacaktır. AKP hükümeti küme düşürdüğü sporumuzu ayağa kaldırmak için herşeyden önce belli kesimleri hedef almaktan vazgeçmelidir.”

    Pazartesi, 14 Ekim 2013 18:12

Bağlantılı Konular