Sezgin Tanrıkulu, cinsel istismarla ilgili Başkana soru önergesi verdi

Tanrıkulu’nun soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin TANRIKULU

İstanbul Milletvekili

1-    Aydın’da kaldığı yetiştirme yurdundan izin alarak ayrıldıktan sonra dönmeyen 17 yaşındaki Y.K. adlı kız çocuğuna  cinsel istismarda bulundukları iddiasıyla 10 kişinin gözaltına alındığı doğru mudur?

2-    Y.K. adlı kız çocuğunun  psikolog eşliğinde alınan ifadesinde belirttiği üzere  bir ay boyunca tanımadığı kişilerin kendisine esrar ve uyuşturucu hap vererek tecavüz ettikleri ile ilgili şikayeti hakkında Savcılıklar tarafından soruşturma açılmış mıdır? Açıldıysa soruşturmadaki son durum nedir?

3-    Canavar ruhlu bu kişiler tutuklanmışlar mıdır?

4-    Kız çocuğumuza ailesinin yanına gitmesi için yetiştirme yurdu idaresi tarafından hangi tarihte resmi izin verilmiştir?

5-    Kız çocuğumuzun kayıp olduğuna dair Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından polis ve savcılıklara resmi şikayette hangi tarihte bulunulmuştur?

6-    Kız çocuğumuzla, kaldığı yurttan izinli olarak ayrıldıktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ilgili birimleri tarafından kaç kez iletişim sağlanmıştır?

7-    Kız çocuğumuz ailesinin evinde görevli yetkililer tarafından periyodik aralıklarla ziyaret edilerek durumu hakkında gözlemler neden yapılmamıştır?

8-    Türkiye genelindeki yetiştirme yurtlarında kalıp ta yurtlardan kaçan erkek ve kızların sayıları illere ve yıllara göre nedir?

9-    Yetiştirme yurtlarında kalan çocuklarımızın yurtlardan kaçma nedenleri nelerdir?

10- Türkiye genelindeki yetiştirme yurtlarında kalıp ta kaçan ancak henüz kendilerinden haber alınamayan erkek ve kız çocuklarının sayıları nedir?

11- Türkiye’de devlet himayesindeki yurtlardan kaçan kız çocuklarının özellikle büyük şehirlerde fuhuş yapmaya itildikleri, polis tarafından bu duruma göz yumulduğu iddiaları doğru mudur?

12- Türkiye’de yetiştirme yurtlarında kalan kız çocuklarının fuhuş sektörü için en uygun kaynak alanlardan birisi olarak değerlendirildiği,  özellikle kız çocuklarına ait kişisel bilgilerin ve haklarındaki kanaatlerin bazı görevliler tarafından fuhuş sektörüne sızdırıldığı iddiaları doğru mudur?

    Pazar, 13 Ekim 2013 06:26

Bağlantılı Konular