Kılıçdaroğlu konferansa katıldı

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun katıldığı İstanbul Bakırköy’deki yeni sol hareketler, küreselleşme ve toplumsal mücadeleler, felsefenin politik konumu, düşüncenin arayışı ve isyan kavramının ele alındığı konferansta gezi sloganları atıldı.

Gençler tarafından yoğun ilgi gösterilen konferansı, kalabalık bir grup ayakta dinledi. Dışarıda oluşan uzun kuyruk nedeniyle sahnenin arka tarafı dinleyicilere açıldı, konuşmacıların arkasına 100′den fazla dinleyici oturdu, Salondakilerin büyük bir kısmı da yerde oturarak konferansı dinledi.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu Bakırköy Belediyesi’nce, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve yeni sol hareketler, küreselleşme ve toplumsal mücadeleler, felsefenin politik konumu, düşüncenin arayışı ve isyan kavramının ele alındığı “Küreselleşme ve Yeni Sol” konferansında, ünlü felsefeciler Slavoj Zizek ve Alain Badiou’yu dinledi

Sözlerine, Gezi Parkı olaylarına atıfta bulunup, “Yaşasın Türkiye hareketi” diyerek başlayan Badiou, Türkiye’de İslami kapitalizm gibi bir proje olduğunu belirterek, Gezi Parkı odaklı gelişmelerin bir bölümünün buna karşı isyan olduğunu belirtti. Bu sözler söylenirken olduğu gibi konferans başlar ve biterken de gezi parkı eylemini destekleyen  “Her yer Taksim, her yer direniş” gibi sloganlar atıldı

“Sizin hareketiniz aslında bir bakıma özgürleşme yolunda bir deneydir” diye konuşmasını sürdüren  Badiou,Küreselleşmiş kapitalizme karşı olan, ama son 100 yıldaki gibi geçmişin yekpare devlet anlayışına geri dönmeyen bir uygulama olması gerektiğini söyledi.

- Konferansa yoğun katılım

Gençler tarafından yoğun ilgi gösterilen konferans, salonun küçük olması nedeniyle kalabalık bir grup tarafından ayakta dinlenildi. Dışarıda oluşan uzun kuyruk nedeniyle sahnenin arka tarafı dinleyicilere açıldı. Salondakilerin büyük kısmı yerde oturarak konferansı dinledi.

    Pazar, 13 Ekim 2013 06:09

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica