CHP Milletvekilleri tutuklu Milletvekillerini ziyaret etti

CHP Grup Başkanvekili Altay, “Milletvekillerini cezaevinde ziyaret ettiğimizi söylemekten bile utanç duyuyorum. Bu tablo Türkiye’ye yakışan bir tablo değil” dedi.

“Özellikle dün Yargıtay’da sonuçlanan Balyoz davası bir kez daha gösterdi ki siyasi davaların sonuçları da siyasi neticeleniyor” diyen CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, aralarında bir süre önce tahliye edilen CHP  milletvekili Mehmet Haberal’ın da bulunduğu Candan Yüceer, Tanju Özcan, Osman Aydın,  M.Rıza Yalçınkaya, Selahattin Karamehmetoğlu, Refik Eryılmaz, Celal Dinçer, Sakine Öz, Ali Rıza Öztürk, Orhan Düzgün ve Ali İhsan Köktürk, ile birlikte Sincan Cezaevine gitti ve tutuklu milletvekilleri Mustafa Balbay ile  Engin Alan’ı ziyaret etti.


Yaklaşık 2,5 saat süren ziyaretin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Altay, milletvekillerini cezaevinde ziyaret ettiklerini söylemekten bile utanç duyduğunu belirtti.

Milletvekillerinin tutuklu olmasının demokrasilerde kabul edilemez bir durum olduğunu vurgulayan Altay, şöyle devam etti:

“Sayın Balbay ve Sayın Alan ile görüştük. Kendileri gayet moralli, umutlu ve rahatlar. Kendilerini iyi görmekten mutluyuz ama bu tablo Türkiye’ye yakışan bir tablo değil. Özellikle dün Yargıtay’da sonuçlanan Balyoz davası bir kez daha gösterdi ki siyasi davaların sonuçları da siyasi neticeleniyor. Bu bakımdan hiçbir hukuku normu ile izah edilemeyecek şekilde burada bu milletvekillerimiz gerek Ergenekon’dan gerek Balyoz davasından gerek 28 Şubat davasından yargılanan, içeride tutulan herkes rehine olarak içerde tutuluyor.”

”Alan, milletvekilliği ile meşgul değil”
Altay, MHP milletvekili Engin Alan’ın Yargıtay’ın kararına ilişkin yorumunun ne olduğunun sorulması üzerine, Alan’ın milletvekilliğiyle meşgul olmadığını söyledi. Alan’ın “Ben annemden milletvekili olarak doğmadım. Ama annemden doğduğumda vatanseverdim hala vatanseverim” anlayışı içerisinde olduğunu dile getiren Altay, Alan’ın tek amacının Türk halkına hizmet etmek olduğunu söyledi.

Ergenekon ve balyoz davalarının siyasi intikam projesi olduğunu belirten Altay, bu davalarda verilen kararların kamu vicdanında yer bulmadığını, halkı tatmin etmediğini belirtti.  Kamu vicdanında karşılığı olmayan mahkeme kararlarının meşru olamayacağını belirten Altay, “O bakımdan gerek dünkü Yargıtay kararlarını gerek daha önceki Ergenekon kararlarını hukuken de vicdanen de meşru saymıyoruz. Hukukun evrensel normlarına da tamamen aykırı buluyoruz” dedi.

CHP’nin cezaevleri ve cezaevlerindeki gazeteci, aydın, tutuklu milletvekilleriyle ilgsi devam edecek. Bunun doğal sonucu olarak CHP milletvekillerinden oluşan bir başka grup da ayrıca  Sincan Cazaevine giderek, Alan ve Balbay’ı ziyaret edecek.

    Perşembe, 10 Ekim 2013 21:29

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica