Kılıçdaroğlu’nun kurbanını Kızılay kesecek

Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfü Akar  Başkanlığı’ndaki Kızılay heyeti Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti ve Akar Kılıçdaroğlu’ndan kurbanını istedi, aldı.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile  Kızılay Genel Başkanı Akar’ın  görüşmedeki sohbeti şöyle;


Kemal Kılıçdaroğlu: Hoşgeldiniz, Nasılsınız iyi misiniz?

Ahmet Lütfi Akar: Teşekkür ederim, saygılar sunuyorum.

Kemal Kılıçdaroğlu: Nasıl Kızılay’ımız, çalışmalarınızı izliyoruz. ?

Ahmet Lütfi Akar:  Çok şükür iyi.

Kemal Kılıçdaroğlu: Daha da iyi olmasını isteriz. Daha ses getirmesini isteriz. Çok önemli görevler yapıyorsunuz. Bunun biz farkındayız. Zaman zaman siyaset olarak sitemlerimiz oluyor, geçmişte de oldu. Ama bunları Kızılay’ın daha iyi olması için yaptığımızdan emin olmanızı isteriz. Kızılay’ı siyasetin dışında bir insani yardım kuruluşu olarak görüyoruz. Büyümesini istiyoruz, güçlenmesini istiyoruz. Çünkü sözkonusu bir insansa onun kimliği, inancı değil onun sorunlarını çözmek gerekiyor.  Kızılay bu bağlamda tabi uluslararası güzel bir ünü de var. Ben Kenya üzerinden oradaki yoksulların kampına giderken de Kızılay’ı gördük orada çok güzeldi. Başka yerlerde de gördük. Şimdi Gazze’de de var galiba.

Ahmet Lütfi Akar: Gazze’de var. Ofisimiz var.

Kemal Kılıçdaroğlu: Bir ofisiniz var Gazze’de. Gazze’ye gidersem zaten ilk aklıma gelen oradaki Kızılay’ı ziyaret etmektir.

Ahmet Lütfi Akar:  Sayın Genel Başkanım Kudüs’te de var.

Kemal Kılıçdaroğlu: Öylemi? Kudüs’te?

Ahmet Lütfi Akar:  Kudüs’te hemen Mescid-i Aksa’ya yakın bir yer.

Kemal Kılıçdaroğlu: Öylemi güzel. Zaten oralara giderken Kudüs’e de gideriz.

Ahmet Lütfi Akar:  Biz zaten arkadaşlarımıza talimat veririz efendim sizi karşılarlar, misafir ederler.

Sayın Genel Başkanım, Kızılay’a bakışınızı bildiğimiz ondan son derece memnun olduğumuz için böyle teklifsizce sizden randevu alıp gelme cesaretini buluyoruz. O anlamda bizi cesaretlendiriyorsunuz. Çok teşekkür ediyoruz bu bakışınız için. Bütün arkadaşlarımız olarak minnettarız. Kızılay bahsettiğiniz gibi faaliyetlerimize devam ediyoruz. Yurtiçinde ve dışında efendim. Afet yapılanmasında bir hayli etkinliğimiz var. Şimdi AFAT’la beraber çalışıyoruz. Yurtdışında Somali’de özellikle büyük faaliyetlerimiz var. Önemli miktarda bağış almıştık. 150 milyon lira civarında bir bağışımız var. 50’si ayni, 100’ü nakdi olmak üzere. Onlarla ilgili ciddi şeyler yapıyoruz. Kalıcı, Türk milletini orada hatırlatıcı izler bırakmaya gayret ediyoruz. Gazze’ye zaten malumaliniz olduğu gibi Gazze’de, Filistin’de, balkanlarda sürekli şeyimiz var. Tabi bu arada kurban kampanyamızı başlattık. Sebebi ziyaretimiz zatıalinizin bir kurbanını da vekaletini almak suretiyle kamuoyunda sizinle bu fotoğrafı vermek istiyoruz efendim. Ve çok memnun oluruz böyle bir şeyden.

Kemal Kılıçdaroğlu: Bende çok memnun olurum.

Ahmet Lütfi Akar:  Yurtdışında ve içinde de kurban faaliyetlerimiz var. Yurtiçindeki faaliyetlerimiz bütün sene fakir fukaraya erişmek için konserve kavurmalar yapıyoruz. Konserve kavurmalarımızı fakir fukaranın sofrasına götürüyoruz. Bir hisse kurbandan 24 tane konserve yapıyoruz. Bütün bir sloganımızda o kurban bereketi bütün yıla yayılsın diye. Kızılay’la yayılsın diye ve yayıyoruz gerçekten. Şubelerimize dağıtıyoruz. Geniş bir şube ağımız var. Bunlarda sofrasına et girmeyen vatandaşımız kalmamasına gayret ediyoruz.

Yurtdışında tabi bu kavurma yapma şansımız yok. Et Balık Kurumuyla çalışıyoruz. Asla özel bir şeyimiz yok. Yurtdışında ise et olarak dağıtıyoruz. Orada zaten görece olarak daha az kestiğimiz için karton kutularda gene hijyenik ortamlarda, modern dünyamıza uygun bir biçimde sürfüliğe, pisliğe vs. meydan vermeden orada etleri özellikle balkan coğrafyasında biliyorsunuz son derece Müslüman ve fakir olan insanlar var. Bosna Hersek’te, Kosova’da, Bulgaristan’da, Karadağ’da oralarda kesim yapıyoruz.

Kısaca bilgi verip arz etmek istedim.

Kemal Kılıçdaroğlu: Çok mutlu oldum. Genelde kurbanı Tunceli’ye telefon ediyoruz ağabeyim var orada onlar kurbanı kesip dağıtıyorlar. Çünkü Ankara’da kesme şansımız yok. Kessek dağıtma şansımız yok. Onlar yapıyorlardı ama şimdi Kızılay’la yapalım. Çok daha güzel. Yılın dediğiniz gibi 365 gününe yayılan bir şey konserve olması, kavurma şekline getirilmesi, paketlenmesi. Vatandaşın sofrasına et girmesi çok güzel bir şey. Belki sizler çok daha iyi bilirsiniz. Çok fazla kurban kesiliyor. Bir dönem kesilen kurbanlar gömülüyordu. Çünkü onları koruyacak yer yoktu. Oysa dünyada milyonlarca fakir insan var. Keşke sizin bu görüşünüz, bu düşünceniz her tarafta egemen olsa. Kurbanlar kesildikten sonra değerlendirilsin, konserve haline getirilsin, kavurma haline getirilsin. Bunlar bütün İslam coğrafyasında dağıtılsa sadece İslam’da değil, yoksullar…Herkese dağıtılsın. Fakir olan herkese verilsin.

Ahmet Lütfi Akar: Geçen sefer geldiğimizde kongreye davetimiz için geldiğimizde de bizi son derece memnun eden beyanlarınız olmuştu. Onlar içinde ayrıca çok teşekkür ederiz. O zaman biraz acelemiz vardı şey yapamadık ama bizi son derece ihya ettiniz. Bu Hac meselesinde kesilen kurbanlarla ilgili İslam Kalkınma Bankasıyla bir toplantı yaptık. Yapabilir misiniz dediler…Bunu da bilginize sunuyorum

Kemal Kılıçdaroğlu: Teşekkür ediyorum, kutluyor ve başarılar diliyorum.

CHP Genel Merkezi’nde Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun makamında yapılan görüşmede Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap ile CHP Milletvekili Ensar Öğüt’te hazır bulundu.

    Perşembe, 10 Ekim 2013 19:32

Bağlantılı Konular