Kaç çocuk cinsel istismara maruz kaldı?

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakana sordu: “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı himayesindeki kaç kız çocuğumuz cinsel istismara maruz kalmış ve fuhuşa zorlanmıştır?”

Tanrıkulu’nun soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin TANRIKULU

İstanbul Milletvekili

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Taksim’deki Çocuk Rehabilitasyon Merkezi’nde küçük yaştaki kız çocuklarına fuhuş yaptırdıkları belirlenen kurumun Müdürü ve iki Müdür Yardımcısı gözaltına alınmıştır. Taksim Bakım ve Sosyal Rehabilitasyon Merkezinin Müdürünün yaşları 10 ile 17 arasında değişen kız çocuklarının erkeklerle para karşılığı ilişkiye girmelerine aracılık ettiği iddiaları ortaya çıkmıştır.

Bu bağlamda;

1. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı himayesindeki kaç kız çocuğumuz cinsel istismara maruz kalmış ve fuhuşa zorlanmıştır?

2. İki ay önce kapatılan bir merkezin, iki yöneticisinin, olay gazetelere yansıyana kadar görevde kalmalarının gerekçesi nedir? Olay gazetelere yansımadığı takdirde çocuklarımızı fuhuş şebekelerine kurban edenler gözaltına alınmayacaklar mıydı?

3. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yapılan ihbarlar neden zamanında değerlendirilmemiştir?

4. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, küçük yaştaki çocukların fuhuşa zorlandığı ile ilgili aldığı ihbarları zamanında neden değerlendirmemiş, gerekli tedbirleri neden almamıştır?

5. Toplumu derinden sarsan ve toplumda endişe yaratan olayın tüm sorumluları gözaltına alınmış mıdır?

6. Fuhuş çetesi içerisinde bulunan tüm şahısların kimlikleri belirlenmiş midir?

7. Operasyon kapsamında kaç kişi gözaltına alınmıştır? Gözaltına alınanlar içerisinde bazı polis amirleri ve memurlarının da bulunduğu iddiaları doğru mudur?

8. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, İçişleri Bakanı, İstanbul Valisi, İstanbul Emniyet Müdürü olayı neden kamuoyundan saklamışlardır?

9. Sorumluluğu bulunan tüm yetkililer derhal görevden alınacaklar mıdır?

10. İstanbul’un semtleri, mahalleri ne zaman uyuşturucu, arazi ve fuhuş çetelerinden kurtulacaktır?

    Perşembe, 10 Ekim 2013 18:57

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica