"AKP savaş çağrılarına devam ediyor"

Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu: “Uluslararası toplum kararsız davranıyor; AKP savaş çağrılarına devam ediyor; Suriye’de akan kan durmuyor…” Loğoğlu Suriye konusunda yazılı açıklama  yaparak şunlara dikkat çekti:

“Komşumuz Suriye’nin ve kardeş Suriye halkının acısı her geçen ağırlaşmakta, gelecek umut vermemektedir. Avrupa Birliği’nin Suriye muhalefetine silah ambargosunu kaldırmasını, ABD Kongresi’nin muhalefete daha ağır silahlar verilmesi yönünde Obama yönetimi üzerindeki baskıyı artırmasını, buna karşın Rusya’nın da Esad rejimine silah satışlarını sürdürme kararını CHP olarak yanlış buluyor ve kınıyoruz.  Savaşa doğru atılan bu adımların, yakında toplanması beklenen Cenevre Konferansı’nın başarı şansını da olumsuz etkileyeceğini düşünüyoruz.

CHP, öteden beri, Suriye’nin daha çok silah ve çatışmaya değil, daha çok siyaset ve diplomasiye ihtiyacı olduğu görüşündedir. Suriye’nin sorunu taraflar arasındaki silah ve ateş gücü dengesizliği değildir. Suriye’ye dayatılan sorun, başta bölge ülkeleri olmak üzere, uluslararası toplumun barış ve istikrardan yana kesin tavır alamamış olması sorunudur. Bir yandan şiddetin sona ermesi ve barış için bir konferans kararı alınacak, öbür yandan şiddeti ve çatışmaları tırmandıracak bir adım atılıp taraflara daha fazla silah kararları verilecek…  Sorun bu çelişkili durumdur.

AKP’ye gelince, Dışişleri Bakanı Sayın Davutoğlu, AB’nin Suriye muhalefetine silah ambargosunu kaldırması kararını kendisinin aldırttığını gururla iddia etmektedir. Bu hazin bir manzaradır.  Böylesine ben-merkezli ve savaş çığırtkanı olan birinin Türkiye’nin Dışişleri Bakanı olması büyük talihsizliktir.  Türkiye’yi ciddi felaketlere sürüklemekte olan, şuur ve derinlikten yoksun Suriye politikasının mimarı Davutoğlu, şimdi de Cenevre Konferansı’nı başarısız kılmak için bütün marifetlerini devreye sokmaktadır. Türkiye’nin Dışişleri Bakanı’na yakışan uluslararası toplumun barış yönünde attığı adımların içini boşaltmak değil onları desteklemektir. Ne yazık ki Sayın Davutoğlu’nun dış politika anlayışı barışa yer verecek kadar derin değildir.

CHP, uluslararası topluma Cenevre sürecine sahip çıkmaları ve destek vermeleri çağrısını yinelemektedir. Suriye’de taraflara daha fazla silah verilmesi Suriye halkına karşı bir ahlaki suç olacaktır. Bir kez daha, AKP iktidarını mezhepçilik, kin ve nefrete dayalı yıkıcı Suriye politikasından vazgeçmeye; kardeşlik, dayanışma, sevgi ve iyi komşuluk esaslarına dayalı yapıcı bir politika izlemeye davet ediyoruz.”

    Perşembe, 30 May 2013 15:28

Bağlantılı Konular