Kadın bedeni üzerinden yürütülen politikalar!

Sezgin Tanrıkulu, yazılı bir açıklama yaparak AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in bir kadın sunucuyu kıyafetinden dolayı hedef göstermesini değerlendirdi.

Tanrıkulu’nun açıklaması şöyle:

“Özel bir televizyon kanalındaki kadın sunucuyu, kıyafetinden ötürü hedef gösteren AKP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Hüseyin Çelik, alenen talimat vererek Gözde Kansu’nun işten atılmasına sebep olmuştur.

Yeri geldiğinde liberalizmin tüm argümanlarını kullanan AKP hükümeti, fiiliyatta tipik diktatörlük uygulamalarına hız vermiştir!

Görüldüğü gibi hükümet, özel kanallardaki sunucularının bile kıyafetlerini belirleme cüretini kendinde bulmaktadır.

On yıllarca kamusal alandaki başörtüsü yasağı yüzünden yaşanan mağduriyetin toplumda kabul edilemez hale gelip kaldırılmaya başlandığı gün yaşanan bu hadise, AKP’nin özgürlüklere hangi çerçevede baktığını özetlemiştir.

Kadın bedeni üzerinden yürütülen politikalar, hükümetin sadece kadın politikasını değil, özgürlük anlayışını da ortaya koymaktadır.

Sayın Çelik, Gözde Kansu’nun giydiği kıyafetin “dünyanın hiçbir yerinde” kabul edilemeyeceğini ileri sürmüştür. Oysa “dünyanın hiçbir yerinde” olmayan şey, bizzat hükümetlerin, özel televizyon sunucularının kıyafetlerine ve işlerine müdahalesidir.

Elbette sunucuların kıyafetlerine müdahale edilen ülkeler vardır ama bu ülkelerin hiçbirinde demokrasiden söz edilemez!

Ayrıca Çelik’in bu büyük iddiasının yalanlanması için dünyanın farklı ülkelerindeki televizyon programlarına şöyle bir göz atmak yeterli olacaktır!

Teoride “özel” olsa da fiiliyatta hükümet üyelerinin talimatıyla yayınların yapıldığı bir dönemde, kadın bedeni üzerinden yürütülen bu çirkin politika er veya geç iflas edecektir.

Dünün başörtüsü yasağı nasıl ki toplum tarafından reddedildiyse, bugünün dekolte yasağı da toplum tarafından reddedilecektir!”

Anahtar Kelimeler
    Salı, 08 Ekim 2013 14:56

Bağlantılı Konular