Tanrıkulu, polis tacizlerini sordu

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Başbakan ve İçişleri Bakanı tarafından yanıtlanması istemiyle iki ayrı soru önergesi verdi.

Tanrıkulu’nun soru önergeleri şöyle:

“TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Muammer GÜLER tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin TANRIKULU

İstanbul Milletvekili

Gezi olayları sırasında, 2 Haziran tarihinde gözaltına alınıp götürüldüğü belediye otobüsünde dövülüp işkence edilen ve daha sonra tanıkların ifadeleriyle isminin Süleyman olduğu öğrenilen bir polis memurunun tacizine uğrayan Pınar isimli yurttaş, başından geçenleri basınla paylaşmıştır. İşkence ve taciz mağduru Pınar, Hürriyet Gazetesi yazarı Ayşe Arman’a başından geçenleri ayrıntılı bir biçimde anlatmıştır.  Süleyman isimli polis memuru tarafından tecavüzle de tehdit edilen Pınar isimli yurttaşın yaşadıklarına birebir tanıklık eden ve ismi Erkan olan Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi de, mağdurun ifadelerini doğrulamış ve mahkemede tanıklık etmeye hazır olduğunu beyan etmiştir. Gezi olayları sırasında polis memurları tarafından taciz edildiklerini beyan eden çok sayıda yurttaş bulunmaktadır. Taciz vakaları insan hakları örgütlerinin Gezi raporlarına da yansımış ve yaşananlar kamuoyunda dehşetle izlenmiştir. Ne var ki şu ana kadar gözaltında taciz yaptığı gerekçesiyle herhangi bir kolluk kuvveti mensubunun açığa alındığı, adli veya idari soruşturmaya tabi tutulduğu kamuoyuna yansımamıştır.

Bu bağlamda;

1. Tanıkları da bulunan Pınar isimli yurttaşı taciz eden ve daha sonra tecavüzle tehdit eden Süleyman isimli polis memurunun açık kimliği tespit edilerek hakkında gerekli işlem başlatılmış mıdır?

2. Pınar isimli yurttaşı tecavüzle tehdit eden Süleyman polis memuru hâlâ görev başında mıdır?

3. Gezi olaylarından itibaren gözaltında işkence ve cinsel tacize dair size ve yargıya yansıyan kaç şikayet olmuştur? Bu şikayetlerden kaçı dikkate alınmıştır?

4. Mağdurların çoğu, ya şikayet etmekten çekiniyor veya herhangi bir sonuç alma umudu olmadığı için başvuruda dahi bulunmuyor. Şimdiye kadar bu sebeplerle şikayet etmemiş olan mağdurların, iletecekleri şikâyetler değerlendirilerek ve mağdurların hedef olmaması sağlanarak soruşturmalar yapılacak mıdır?

5. Gezi olayları sırasında kolluk güçlerinin ihlallerinin tespiti için çalışma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa bu çalışmalar nelerdir?”

“TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin TANRIKULU

İstanbul Milletvekili

2 Haziran 2013 gecesi Beşiktaş’ta Pınar isimli kadın vatandaşımızı sivil giyimli polislerin zorla sürükleyerek,  bir belediye otobüsüne bindirdikleri sonra da gösterilere katıldığı suçlamasıyla belediye otobüsündeki polislerin de kadın vatandaşımızı darp ettikleri,  küfürler ettikleri, namus ve haysiyetini aşağılayıcı hakaretler ettikleri,  üzerindeki giysileri zorla çıkardıkları, vücudunun mahrem yerlerine dokundukları ve en alçakçası da tecavüz etmekle tehdit ettikleri iddiaları yer almaktadır.

Bu bağlamda;

1. 2 Haziran 2013 gecesi Beşiktaş’ta Pınar isimli kadın vatandaşımızı sivil giyimli polisler darp etmiş midir? Ayrıca hakaret edip, üzerindeki giysileri çıkardıkları ve mahrem yerlerine dokundukları ve tecavüz etmekle tehdit ettikleri doğru mudur?

2. Eğer doğru ise bu kişiler hakkında yasal işlem yapılmış mıdır? Bu sivil giyimli polisler hala görevlerine devam etmekte midir?

3. Polisler hakkında yasal işlem yapılmamışsa, suç işleyen polisler bir an önce tespit edilip,  haklarında yasal tahkikat süreçleri başlatılacak mıdır?

4. Gezi Parkı Olayları sırasında kaç kadın polisler tarafından gözaltına alınmıştır?

5. Gezi Parkı Olayları sırasında kaç kadın polisler tarafından darp edilmiştir?

6. Gezi Parkı Olayları sırasında kaç kadın polisin cinsel tacizine maruz kalmıştır?”

    Salı, 08 Ekim 2013 11:16

Bağlantılı Konular