Anadolu Ajansi AKP Polit Bürosu’nun yayın organına döndü

Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, IMF’nin Türkiye ekonomisi için ciddi uyarılarda bulunduğu değerlendirme notu ile ilgili haberi, “IMF hükümetin politikalarından memnun” başlığıyla yayınlayan Anadolu Ajansı’na tepki gösterdi.

Anadolu Ajansı’nın AKP Polit Bürosu’nun yayın organı gibi çalıştığını, yapılan haberin Hükümetin içine düştüğü sıkıntıları saklama gayreti olduğunu ifade eden Öztrak, “Üç sayfalık IMF notunu bile kamuoyuna taraflı bir şekilde aktarmış ve devletin değil AKP’nin Resmi Haber Ajansı olduğunu bir kez daha göstermiştir” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, yaptığı yazılı açıklamada IMF’nin 4. madde kapsamındaki değerlendirmelerini ve Anadolu Ajansı’nın konuyu haberleştirmesini değerlendirdi. Daha önce Türkiye’yi alkışlayan tüm kurumların bugün Türkiye’yi en kırılgan ekonomi listelerinde başa koyduğunu, sıcak paranın bol ve ucuz olduğu günlerde Türkiye ekonomisindeki kırılganlıklara gözlerini kapatan kurumların, işler sıkışmaya başlayınca bu kırılganlıkları birer birer ifşa etmeye başladığını kaydeden Öztrak, “Bu çerçevede IMF’nin değerlendirmeleri ‘akşam yemeğinden sonra günaydın’ sözünü hatırlatmaktadır” dedi.

Uyarımızı dinlemediler, en kırılgan ekonomi listelerine girdiler
CHP’nin ekonomi ile ilgili eleştiri ve önerilerini düzenli olarak yaptıkları basın toplantılarında açıkladığını hatırlatan Öztrak, CHP olarak dikkat çektikleri “para politikasında netlik”, “ideolojik bakışın Merkez Bankası’nın elini bağlaması”, “kısa vadeli borçlara göre döviz rezervlerinin yetersizliği”, “mali disiplinin bir defalık gelirler ve sürdürülemez ekonomik dengelerden beslenmesi ve mali disiplindeki gevşeklik”, “kamunun tasarruflarındaki gerileme”, “rekabet gücündeki aşınma”, “düşen potansiyel büyümeye rağmen artan cari açık” gibi unsurlara şimdi IMF’nin de dikkat çektiğini ifade etti. Öztrak, “CHP’nin yıllardır yaptığı bu uyarılar AKP tarafından zamanında değerlendirilmiş ve gerekli tedbirler alınmış olsa idi Türkiye Cumhuriyeti bu uyarılara muhatap olmaz ve Türkiye ekonomisi en kırılgan ekonomi listelerine girmezdi” ifadelerini kullandı. Öztrak açıklamasında şunları belirtti:

AA, AKP’nin resmi haber ajansı gibi
“Tüm bunlar ortada iken Anadolu Ajansının ‘IMF hükümetin politikalarından memnun’ diyerek haberi servis etmesi, Hükümetin içine düştüğü sıkıntıları saklama gayretinden başka bir şey değildir. Üç sayfalık IMF notunu bile kamuoyuna tarafsız şekilde aktaramayan bir ajans Devletin değil; olsa olsa AKP’nin Resmi Haber Ajansı olur. Anadolu Ajansı’nın, AKP’nin resmi yayın organı gibi davranması kabul edilemez.”

    Pazartesi, 07 Ekim 2013 16:06

Bağlantılı Konular