"Demokratikleşme paketi, oyalama paketi, bunu bekleyen birkaç ağza bal çalma paketi"

”Demokrasi yolunda ciddi ilerleme kaydediyoruz” iddiasıyla ortaya çıkan bir Hükümet’in, polise, eylem potansiyeli olan kişileri, gelişi güzel gözaltına alma yetkisi verilmesine yönelik bir yasa hazırlığında olması faşist diktatörlüklerde bile görülmeyen bir uygulamanın habercisidir.”

Pilotlar kaderine terkedilemez.”

Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, demokrasi paketini, “oyalama paketi, bunu bekleyen birkaç ağıza bal çalma paketi” olarak değerlendirdi. Loğoğlu, paketi, Hükümet’in, Gezi Parkı sürecinin açtığı gerçek demokratikleşme taleplerinin önünü kesme paketi olarak da nitelendirdi.

Bunun, sıradan değil, stratejisi, taktiği iyi düşünülmüş ancak içi boş bir paket olduğunu belirten Loğoğlu, “Paketin içinin boşluğunun üzerini örtme ve kabul ettirme niyetiyle söylenen yeni bir şey var: Bu paket, son paket değilmiş deniliyor. Bu ne demek oluyor, Türk halkı gerçek demokrasiyi, hazmetmeye hazır değil; bunu lokma lokma, parça parça paketler halinde biz gündeme getireceğiz, Türk halkını demokrasiye alıştıracağız. Böyle bir mantık, demokraside geçerli olabilir mi?” diye konuştu.

Loğoğlu, “Demokrasi yolunda ciddi ilerleme kaydediyoruz” iddiasıyla ortaya çıkan bir Hükümet’in, polise, eylem potansiyeli olan kişileri, gelişi güzel gözaltına alma yetkisi verilmesine yönelik bir yasa hazırlığında olunduğunu söyledi. Loğoğlu, bunun, faşist diktatörlüklerde bile görülmeyen bir uygulamanın habercisi olduğunu ifade etti.

TBMM’de geçen hafta kabul edilen Suriye tezkeresine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Loğoğlu, tezkerenin barış, ülkenin güvenliğini koruma amacıyla gündeme getirilmediğini, savaş tezkeresi olduğunu söylediklerini anımsattı.

Suriye’den saldırı olursa Türkiye’nin ne yapacağının sorulabileceğini ifade eden Loğoğlu, “Hayır, böyle bir tezkereye ihtiyaç yok. Suriye, saldırıya kalkışır kalmışmaz, ona girmiyorum. Türkiye’nin elinde iki tür imkan var. Anayasada cumhurbaşkanına verilen yetkinin, cumhurbaşkanınca kullanılması. İkincisi BM ana sözleşmesi’nin 51. maddesi, meşru savunma hakkı. Böyle bir saldırı olduğunda bu maddeye dayanarak, kendimizi savunma hakkımız her zaman vardır” diye konuştu.

”Öcalan ile görüşüyor, Esad ile görüşmüyor”

Hükümet’ten, Cenevre iki sürecine destek vermesini isteyen Loğoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğer Suriye’deki ateşin sönmesini, şiddetin sona ermesini istiyor, savaş istemiyorlarsa o zaman uluslararası toplumun barış için gösteriği çabayı desteklesinler. Cumhurbaşkanı’ndan da böyle bir ifade beklerdim. Meclis’i açılış konuşmasında uzun uzun söz etti, bu süreçten tek söz edilmedi.

ABD, Rusya, birçok ülke, hem Suriye’deki muhalefet ile hem de Beşar Esad ile görüşüyor. Bunu yapmayan bir ülke var, Türkiye. AKP, Öcalan ile görüşüyor ama yanıbaşımızdaki komşunun devlet başkanıyla konuşma, görüşme gereği duymuyor. Bu, politika mı bağnazlıkllı mı? Esad, Türkiye’de bir televizyon kanalında açıklamalarda bulundu, Sayın Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’a yönelik iddialarda bulundu. Bunlar doğruysa Türkiye-Suriye ilişkilerinin bugünkü noktaya nasıl geldiğinin anlaşılması açısından önemli. Yapılan bütün görüşmelerde tutanak tutulur. Bu zabıtlar, devlet arşivlerine girer. Eğer Esad’ın iddiaları doğru değilse, bunu ıspatlayacak belge, bilgiler devletin elindedir. Bunların açıklanması, kimin haklı, haksız, kimin doğruyu söylediği ortaya çıksın. Hükümet’ten bunu bekliyoruz.”

”Pilotlar, kaderlerine bırakılamaz”

Irak tezkeresinin bu hafta TBMM’de gündeme geleceğini anımsatan Loğoğlu, bu konuyu değerlendirdiklerini belirtti. Loğoğlu, nasıl oy kullanacaklarını şimdi söylemeyeceklerini vurgulayarak, “Belki sizi şaşırtabilir bir şekilde oy kullanacağız” dedi.

Loğoğlu, hem komşu Suriye hem Irak’tan bir kısmı subjektif bir kısmı objektif tehditler olmasının, Hükümet’in yanlış yaptığı anlamı taşıdığını öne sürdü.

Lübnan’daki tutuklu Türk pilotları konusunda Hükümet’in, devletin ne yaptığını soran Loğoğlu, bu insanların kaderlerine bırakılamayacağını ifade etti. Loğoğlu, güçlü, iddialı olan devletin, iki vatandaşının özgürlüklerini neden sağlayamadığı sorusunu yönelterek, İsrail, ABD’nin, kilometrelerce uzakta vatandaşlarını kurtarmak için operasyonlar yapabildiğini vurguladı.

    Pazartesi, 07 Ekim 2013 15:57

Bağlantılı Konular