Haluk Koç, otoyol ihalelerini TBMM gündemine taşıdı

Koç’un Denizcilik ve Ulaştırma Bakanı tarafından yanıtlanmasını istediği soru önergesi şöyle:

“TBMM
Tarih: 26.09.2013
Sayı: 17596

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına
Ankara

Aşağıdaki sorularımın Denizcilik ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım  tarafından  yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.
Prof. Dr. Haluk Koç

Samsun Milletvekili

1- AKP hükümeti döneminde hangi  veya karayolu hangi müteahhitlik firmalarına ihale edilmiştir?
2- Otoyol ihaleleri hangi gerekçeyle parçalara bölünüp ihale edilmiştir? Bu bölünmenin gerekçesi ihale kanununu delme amacını taşımakta mıdır?
3- Afyon- Konya arasında ki mesafe yaklaşık 230 Km’dir. Bu mesafenin tamamı geçtiğimiz 3 yıl içerisinde tamamlanmıştır.
Şu anda yapılan bu yolun yaklaşın 200 Km’lik bölümü ve hükümetiniz döneminde yapılan duble yolların büyük bölümü neden çökmüş veya bozulmuştur?
4 - Üç yıl içinde eskiyen bu yolların yenileme, bakım ve onarımı için ne kadar harcama yapılmaktadır?
5- Türkiye genelinde yeni yapılan yollarda kaç km’lik yenileme ve tamir işlemi gerçekleştirilmiştir? Bu yollar hangileridir?
6- Bakım ve onarım gerekçesiyle Türkiye çapında tek şerit haline düşürülen yollarda bugüne kadar kaç kaza gerçekleşmiş bununla ilgili olarak kaç vatandaşımız hayatını kaybetmiştir?
7- Çöken ve bozulan yollar için yapımcı firmalara tazminat ve bedelsiz yenileme ve yol tamiri yaptırılmış mıdır?  Şayet yaptırıldı ise bu miktar ne kadardır? Çöken yollar ile ilgili yapımcı firmaya tazminat davası açılmış mıdır?
8- Yolları gerektiği gibi yapmayan hile yapan firmalara ihale yasağı konmuş mudur?  Konuldu ise bu firmalar hangileridir?”

    Cumartesi, 05 Ekim 2013 17:55

Bağlantılı Konular