Yakup Akkaya, Yatağan Termik Santrali’nin özelleştirilmesi nedeniyle kurulan direniş çadırını ziyaret etti

Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, Yatağan Termik Santrali’nin özelleştirilmesi nedeniyle işçiler tarafından santral önüne kurulan direniş çadırını ziyaret etti.

Daha sonra Akkaya’nın da aralarında bulunduğu, Tes-İş ve Maden-İş sendikalarının yöneticileri, maden işçilerinden oluşan grup, İzmir’den gelen Petrol İş Sendikası yönetici ve üyelerini karşılamak için santral önündeki Milas-Yatağan yolunu bir süre ulaşıma kapadı. Gruptakiler, daha sonra ellerinde taşıdıkları pankartlarla slogan atarak, direniş çadırı önünde toplandı.

Burada konuşan Akkaya, Türkiye’de sendikalı ve işçi olmanın zor olduğunu, Türkiye’nin dört bir yanında işçilerin sendikalı oldukları için işten atıldıklarını savundu. Bugün birçok sendika yöneticisinin de Yatağan’daki işçilerin direnişlerine destek vermek için geldiğini belirten Akkaya, “Bugün Türkiye’nin dört bir yanında direniş çadırında olan işçiler var. Dün Ankara’da Türkiye’nin ilk AVM grevini başlattık. Yabancı sermayenin buraya geliş nedeni ucuz emek sömürüsünün olduğu bir ülke olduğunu zannediyorlar. Sosyal İş’e bağlı işçiler buna müsaade etmeyeceklerini ilan ettiler ve dün Bursa ve Ankara’da greve başladılar” diye konuştu.

Başarının temelinin örgütlü mücadeleden geçtiğine işaret eden Akkaya, şunları kaydetti:

“Ne kadar örgütlü olursak o kadar güçlü oluruz. Petrol İş Sendikası’nın uzun yıllardır başlattığı ‘Örgütlü ol güçlü ol’ sloganı bunun en önemli örneği. Onlar bunun en güzel örneğini Düzce’de gösterdiler, 3-4 yıl süren bir mücadele sonucunda binlerce işçiyi örgütlü yaptılar ve kazanımlarla toplu iş sözleşmelerini imzaladılar. Bu son yıllarda yaşadığımız en büyük bir işçi örgütlenmesiydi.”

Partilerinin enerji sektöründe yapılan özelleştirmelere karşı olduğunu ve bu nedenle Yatağan’daki enerji işçilerine destek vermek için geldiklerini vurgulayan Akkaya, ”Özellikle enerji sektöründe yaşanan özelleştirmelere karşıyız. Stratejik özelleştirmelerin ülkenin bağımsızlığı için çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu çerçevede burada CHP örgütü ile beraber bu haklı meşru mücadelenizde sizle yan yanayız ve omuz omuzayız” ifadelerini kullandı.

Yatağan İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı ekiplerin önlem aldığı eylemde, sendika yöneticilerinin konuşmalarının ardından işçiler dağıldı.

    Cumartesi, 05 Ekim 2013 17:04

Bağlantılı Konular