Kılıçdaroğlu’ndan "CHP İyi Muhalefet Yapamıyor" diyenlere el insaf ve sorumluluk çağrısı

Kılıçdaroğlu özellikle medyanın kuşatma altında olduğuna ve aydın diye adlandırılan bazılarının aydın sorumluluğuyla davranmadığına dikkat çekerek CHP’nin inden 27 örnek sıraladı.

AKP’den aylar önce Demokrasi ve özgürlük paketini açıklayan, Meclis’e darbe hukukunu ortadan kaldırmak için teklif üstüne teklif verdiren CHP’nin Lideri Kılıçdaroğlu, “CHP İyi Muhalefet Yapamıyor” diyenlerin ellerini vicdanlarına koymasını istedi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun bazı aydın ve gazetecilerle sohbet ederken sıraladığı ve katıldığı etkinliklerde de dikkat çektiği CHP muhalefetinden örnekler ile gazetecilere-köşe yazarlarına muhalefet hatırlatmaları şöyle ;

Siyasi alandaki Köstebek’i ilk kez biz açıkladık… Ama, Beşir Atalay yerinde duruyor… CHP muhalefet yapamıyor diyenler acaba Beşir Atalay’ın o koltukta oturmaması gerektiğini hiç yazdılar mı?
Uludere’de 34 yurttaşımız Başbakan’ın verdiği yetki, yani talimatı ile öldürüldü… İlk günden gittik, bu katliamla yakından ilgilendik, CHP iyi muhalefet yapamıyor diyenler,  acaba bu dosyanın kapanması nedeniyle CHP’nin o dosyaya koyduğu muhalefet şerhine baktılar mı?
Pozantı ve Şakran cezaevlerinde küçük çocuklara tecavüz edildi… Bunu ortaya çıkaran CHP’dir… CHP iyi muhalefet yapamıyor diyenler acaba cezaevleri raporumuzu okudular mı?
Spordan sorumlu bakanın yolsuzluklarını TBMM’de gündeme getirdik, belgeleriyle ortaya koyduk… CHP iyi muhalefet yapamıyor diyenler acaba spordan sorumlu bakanın görevini bırakması gerektiği yönünde bir satır yazı yazdılar mı?
Tutuklu ve hükümlü gazeteciler ayıbını bütün ayrıntıları ile raporlaştırdık. CHP iyi muhalefet yapamıyor diyenler acaba bu raporlarımızdan bir satır okudu mu? Okuduysa ne yaptılar?
Tutuklu öğrenciler ayıbını hapishaneleri tek tek ziyaret ederek, raporlaştırdık.  CHP iyi muhalefet edemiyor diyenler acaba halen hapishanelerde olan 2.776 öğrencinin sorununu gündeme getirmediği, gündemde tutmadığı için  özür dileyecek mi?
Tutuklu milletvekilleri ayıbını “sosyalist enternasyonal” dahil bütün dünyaya duyuran biziz… Bu demokrasi ayıbı AB Raporlarına kadar girdi… CHP iyi muhalefet yapamıyor diyenler tutuklu milletvekilleri ayıbı ile ilgili olarak neler yaptılar veya yapıyorlar bir satır yazı yazdılar mı acaba?
Silivri toplama kampındaki bütün hukuksuzlukları izledik raporlaştırdık. Dünyaya duyurduk… CHP iyi muhalefet yapamıyor diyenlerin bu hukuksuzluklar karşısında sesleri acaba hiç çıktı mı?
Niğde’de patates üreticisinin derdini dile getirdik… Miting yaptık… CHP iyi muhalefet yapamıyor diyenler acaba patates üreticisinin derdi nedir biliyorlar mı? Mitingimize gazetelerinde, köşelerinde ne kadar yer verdiler?
Arap Baharının hem bölgede hem de dünyadaki etkilerini sağlıklı olarak irdelemek için İstanbul’da bir “Uluslararası Arap Baharı Konferansı” düzenledik… CHP iyi muhalefet yapamıyor diyenler acaba bu konferansa ne kadar ilgi gösterdiler?
Türkiye tarihinde ilk kez bir Grup Toplantısını Ankara Tandoğan’da yaptık… CHP iyi muhalefet yapamıyor diyenler, acaba bu grup toplantımızla ilgili neler yazdılar?
Faili meçhul cinayetlerin aydınlanması için 10’un üzerinde TBMM’de araştırma önergesi verdik… CHP iyi muhalefet yapamıyor diyenler acaba bu önerilerimizi reddeden  AKP’yi eleştiren tek satır yazdılar mı?
Milli Eğitim Sistemimizi allak bullak eden 4+4+4 sistemi ile ilgili olarak TBMM’de büyük çaba gösterdik. Yaptığımız demokratik muhalefeti AKP şiddet uygulayarak engelledi. Kadın milletvekillerimiz tekmelendi… CHP iyi muhalefet yapamıyor diyenler acaba şiddet uygulayan AKP milletvekillerine karşı bir satırlık yazı yazıp, “bu ayıptır” diyebildiler mi?
Türkiye’nin Ortadoğu’da kaybolan itibarını korumak için, Irak’a ve Mısır’a CHP Heyet gönderdi… Türkiye halkı ile Arap halklarının kardeş olduğunu söyledi… Ortadoğu’da barıştan yana politikanın gereklerini anlattı..CHP iyi muhalefet yapamıyor diyenler acaba bu konularda neler yazdı, neleri sorguladı, tek satır olumlu bir yazı yazdılar mı?
İzlenen Suriye Politikasının yanlış olduğunu, bütün boyutları ile ortaya koyduk. Zaman tümüyle bizi haklı çıkardı… CHP iyi muhalefet yapamıyor diyenler, en azından bu konuda “Galiba CHP haklı” bile dediler mii diyebildiler mi?
 Reyhanlı’daki patlamada 53 yurttaşımız şehit oldu..Oraya ilk giden CHP ve O’nun Genel Başkanı oldu… Başbakan Reyhanlı yerine Amerika’ya gitti… CHP iyi muhalefet yapamıyor diyenler, en azından bu konuda CHP’nin hakkını teslim ettiler mi?
 Tayyip Erdoğan destekli olarak, Kaddafi’nin linç edilmesini Brüksel’de CHP Genel Başkanı olarak eleştirdim ve kınadım..CHP iyi muhalefet yapamıyor diyenler acaba bunu da mı duymadılar, görmediler.
 Van depremi olduğunda, deprem gecesi AKP’den önce Genel Başkan Yardımcılarımız Van’daydı. CHP’li belediyeler tüm Van’ı kucakladılar.Sayın Cumhurbaşkanı bile CHP’li belediyelerin kurduğu çadırlarda ağırlandı.CHP iyi muhalefet yapamıyor diyenler acaba, bir kez olsun bu konuda CHP’nin hakkını teslim ettiler mi?
Parlamento açıkken, AKP Hükümeti KHK çıkardı.Darbe dönemlerinde bile bu olmadı.Bunu en sert eleştiren CHP oldu.CHP iyi muhalefet yapamıyor diyenler, acaba Parlamentoyu devre dışı bırakan bu demokrasi dışı davranış hakkında bir değerlendirme yazısı yazdılar mı?
 Kamu harcamalarını TBMM adına Sayıştay denetler. Sayıştay bir Anayasal kurumdur. TBMM, bütçeyi denetleme hakkını, 2011 yılı Kesin Hesabı ve 2013 yılı bütçesinde kullanamadı. 2011 yılına ilişkin 132 denetim raporu TBMM’ye gönderilmedi.Bunu en sert eleştiren CHP oldu.CHP iyi muhalefet yapamıyor diyenlerin bu dramatik olaydan haberleri var mı? Varsa, neden görmediler?
Özelleştirilen kamu kurumlarının özelleştirme öncesi yapılan “değerleme raporlarının”, özelleştirilme sonrası kamuoyuna açıklanması gerekiyor. Hatta yasaya göre bu zorunlu… CHP iyi muhalefet yapamıyor diyenlerin, CHP’nin “bu raporları açıklayın” çağrısına kulaklarını tıkamaları etik mi?
 Yüzyılın soygunu olarak adlandırılan “Deniz Feneri” yolsuzluğunun üzerine kararlılıkla giden tek partiyiz.CHP iyi muhalefet yapamıyor diyenlere sormak gerekiyor.Acaba CHP olmasaydı bu dava kamuoyuna tüm boyutlarıyla yansır mıydı? CHP iyi muhalefet yapamıyor diyenlere sormak gerekir, en azından bu konuda CHP iyi iş yaptı demeyi en azından vicdani bir görev olarak hiç düşündünüz mü?
Esnafın emekli aylığından yüzde 35 sosyal güvenlik destek primi kesilecekti.Bunu engelleyen, durduran parti CHP’dir.CHP iyi muhalefet yapamıyor diyenler, acaba bu haksızlığı önlediğimiz için götevlerini yapmalarından, yazmalarından vazgeçtik, en azından CHP’ye hakkını teslim etme nezaketini gösterdiler mi?
Medya özgürlüğünü her platformda dile getiren parti CHP’dir.CHP iyi muhalefet yapamıyor diyenler acaba bir gün olsun medya özgürlüğünü savundular mı? Ona uygun davrandılar mı?
Gezi olaylarında, gencecik çocuklarımızın polis şiddetinden zarar görmemesi için, TOMA’ların, polis kalkanlarının önünde duran milletvekilleri CHP milletvekilleriydi.CHP iyi muhalefet yapamıyor diyenler, acaba bu gerçekleri de görmediler mi?
Sabah akşam, CHP iyi muhalefet yapamıyor diyenler, acaba kalemlerini AKP’nin hizmetine sunduklarının ne zaman farkına varacaklar?
CHP iyi muhalefet yapamıyor diyenler, siyaseti sadece CHP’yi eleştirmek ve AKP’yi övmekle sınırlı tuttuklarında demokrasiye olduğu kadar mesleklerine, aydın namuslarına  ihanet ettiklerini ne zaman anlayacaklar?

    Pazar, 06 Ekim 2013 13:39

Bağlantılı Konular