Ardahan Milletvekili Öğüt’ten, kurban kesimhanelerine ilişkin kanun teklifi

Ardahan Milletvekili Öğüt, apartman ve apartman sitesi yapılacak yerlerde kurban kesimhaneleri yapılması için kanun teklifi verdi.

Ögüt, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, ithal hayvan devrinin kapandığını söylemesinden 4 gün sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in, Brezilya’dan hayvan ve et alabileceklerini açıkladığını belirtti. Eker’in açıklamasıyla Başbakan’ı devre dışı bıraktığını söyleyen Öğüt, bu açıklamanın, nüfusun üçte birini oluşturan köylüyü perişan ettiğini öne sürdü. Öğüt, Erdoğan’a, “Siz Türkiye Cumhuriyeti Devleti Başbakanı olarak Tarım Bakanı’nı çağırın ve ithal eti durdurun. Sizin dediğiniz mi bakanın dediği mi doğru?” diye sordu. Kurban Bayramı öncesinde hayvanların sokaklarda, parklarda, hijyenik olmayan ortamlarda, eziyet edilerek, kesildiğini ifade eden Öğüt, “Kan gövdeyi götürüyor hem dünyaya rezil oluyor, hem hayvanlara acı çektiriyoruz” dedi. Öğüt, İslam’a göre günah ve kanunlara göre de bunun yasak olduğunu söyledi.

Öğüt, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında kurban kesimhanelerine ilişkin hazırladığı kanun teklifi hakkında bilgi verdi. Apartmanlara ve sitelere kurban kesimhaneleri yapılmasını öneren Öğüt, şöyle dedi: “Bir kanun teklifi hazırladım. Nasıl planlarda, cami, mescit, kilise, havra, sinagog yapılmaya yer ayrılıyorsa aynı şekilde apartman yapılacak veya apartman sitesi yapılacak yerlerde de kurban kesimhaneleri yapılsın. Kurban kesim yerleri yapılırsa o zaman hijyenik bir ortamda insanlar kurbanlarını keser ve sağlıklı bir ortamda da hayvanını kurban eder ve dini vecibesini yerine getirir. Aksi takdirde insanlarımız kurbanlarını cadde ve sokaklarda, parklarda hayvanlarını kesiyorlar, kan gövdeyi götürüyor hem dünyaya rezil oluyoruz hem hayvanlara acı çektiriyoruz, işkence çektiriyoruz. Teklif ediyorum. Bütün partilerden destek istiyorum.”

“Vermiş olduğumuz kanun tekliflerin aynı kopyasını yapıyorlar”
Bir basın mensubunun “Başbakan’ın ‘askerlik kısalacak’ sözünü nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Öğüt, “Hükümet Demokratikleşme Paketinde olduğu gibi bizden nasıl demokratik paketimizi aldılar, onun kopyasını yaptılar, kopyacılık yaparak demokratik paket açıkladık diyorlar. Şimdi de bizim vermiş olduğumuz kanun tekliflerin aynı kopyasını yapıyorlar. Çünkü ben 7-8 yıl önce dile getirmiştim. 2012’nin Ekim ayında da kanun teklifi verdim. Hem askerliğin kısaltılması hem de Doğu ve Güneydoğu’da özellikle yani terörün olduğu bölgede erken terhis olsun demiştik. Sayın Başbakan samimi ise o çocukların da erken terhisi için bizim kanunumuza destek versin. Bizi kopya ederek, ‘askerlik kısalsın’, biz askerliğin 12 ay olması için söyledim de… Bugün bizi kopya yapıyorlar” yanıtını verdi.

    Cuma, 04 Ekim 2013 16:02

Bağlantılı Konular