Yakup Akkaya'dan greve destek

Genel Başkan Yarımcısı Yakup Akkaya, 3 Ekim 2013 tarihinde Sosyal-İş Sendikası ile Uluslararası Yapı Market Şirketi Leroy Merlin Şirketi arasında yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma çıkmaması nedeniyle, 3 Ekim 2013 günü Leroy Merlin Bursa ve Ankara mağazalarında başlayan  nedeniyle Ankara Mağazası önünde yapılan basın açıklamasına katılarak destek verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, CHP İzmir Milletvekili Musa Çam ile CHP Ankara İl Başkan Yardımcısı Fahri Yıldırım ile birlikte grev açılışına katılan Yakup Akkaya, greve çıkan işçilere yönelik grev açılışında bir konuşma yaptı.

Yakup Akkaya, “Özelikle bugün 2012 yılında Anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye olan işçilerin çalışma ve sosyal haklarına ilişkin DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikası ile Fransa kökenli uluslararası bir şirket olan Leroy Merlin arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması nedeniyle başlayan greve destek vermek için buradayız. Bu grev işverenlerin işçilerin demokratik ve yasal haklarına ilişkin olumsuz tavırlarının en somut göstergesidir. Bugün Kazova’da, Feniş Aliminyum’da, Yatağan’da ve Türkiye’nin birçok yerinde işçiler ve sendikalar meşru ve hukuki haklarının gaspedilmesi ve yaşadıkları haksızlıklara karşı eylemdeler, direnişteler. Demokratikleşme, adına içi boş paket üstüne paket açıklayanlar, gerçek demokratikleşmenin sağlanması gereken çalışama yaşamı ve işçi haklarına karşı nedense bu demokrasi kavramını unutuveriyorlar. Sendikal hak ve özgürlükler yok sayılıyor, İşçilerin kazanılmış haklarını gaspetmek için sözde “sosyal diyalog” kurduk demek için türlü oyunlar oynanıyor, kıdem tazminatı kaldırılmak isteniyor. Türkiye bir Taşeron cennetine dönüştürülmek isteniyor. Artık işçiler ve sendikalar bu oyunları biliyorlar. İşçiler ve sendikalar için gerçek demokrasi ancak sosyal demokrat bir iktidar eliyle yapılabilir. CHP iktidarında emeğe, işçiye yönelik bütün bu saldırılar sona erecek, işte yurttaşlarımız, emekçiler o zaman gerçek demokratikleşmeyi görecekler. CHP, bu ülkede sendikal hak ve özgürlükleri 1963 yılında ilk defa hayata geçiren 90 yıllık ulu bir çınardır. Bu çınar işçiler ve emekçiler için iktidara geldiğinde yeni filizler yeşertecektir.” dedi.

    Perşembe, 03 Ekim 2013 15:21

Bağlantılı Konular