"İstanbul sokaklarında kol gezen silahlı çetelerle ilgili ne tür bir takibat yapılmaktadır?"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun İçişleri Bakanı Muammer Güler tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

İstanbul-Gülsuyu’nda uyuşturucu çetesi tarafından Hasan Ferit Gedik’in öldürülmesinden sonra, 2 Ekim tarihinde Beyoğlu ilçesi Hacı Ahmet Mahallesi’nde, 13 yaşındaki Emine Demirel’in de kendi aralarında çatışan silahlı çetelerin kurşununa hedef olarak yaşamını yitirdiği basına yansımıştır. İlköğretim 8. sınıf öğrencisi olan ve ailesinin geçimine yardımcı olmak için bir tekstil atölyesinde çalışan Emine Demirel’in, akşam saatlerinde, çalıştığı atölyenin 300-400 metre ilerisinde yaşanan çatışma neticesinde vücuduna isabet eden kurşunla yaşamını yitirmesi üzerinden sonra çetecilerin yakalanıp yakalanmadığı ise bilinmemektedir.

Bu bağlamda;

1- İstanbul’da art arda yaşanan silahlı saldırıların sorumluları neden olaylardan önce yakalanmamakta veya olaylara engel olunmamaktadır?
2- İstanbul sokaklarında kol gezen silahlı çetelerle ilgili ne tür bir takibat yapılmaktadır?
3- Emine Demirel’in yaşamını yitirmesine neden olan çatışmaya kolluk güçleri neden zamanında müdahil olmamıştır?
4- Emine Demirel’in öldürüldüğü yere en yakın polis karakolu veya noktası kaç kilometre ötededir?
5- Çatışmanın yaşandığı yerde birçok mermi kullanıldığı iddia edilmektedir. Bu iddia doğru mudur? Doğruysa, çatışma bölgesine zamanında neden kolluk güçleri nakledilmemiştir? Bu konuda bir zafiyet var mıdır? Varsa, sorumluları hakkında işlem başlatılacak mıdır?
6- Söz konusu çatışma, güvenlik kameralarına yansımış mıdır? Kayıtlarda sorumluların eşkallerine ulaşılmış mıdır?
7- İstanbul genelinde, silahlı çetelerin kontrolünde olup kolluk güçleri tarafından denetlenemeyen veya kontrol altına alınamayan bölgeler var mıdır? Varsa hangi bölgelerdir ve neden silahlı çeteler çökertilmemektedir?
8- Sayın Başbakan, çeşitli vesilelerle ülkenin çetelerden temizlendiğini ileri sürmektedir. Bu iddia doğruysa, nasıl oluyor da İstanbul’un göbeğinde silahlı çeteler kol gezmektedir?

    Cuma, 04 Ekim 2013 15:17

Bağlantılı Konular