“Sanat toplumun aynası. İktidar aynayı kırarak bu aksaklıkların üstünü örtemez”

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Devlet Opera ve Balesi ile Devlet Tiyatroları’nın kapatılıp, yerine Türkiye Sanat Kurumu’nun kurulmasını öngören taslak çalışması yapıldığını ifade etti. Ankara Milletvekili Nazlıaka; Sanatın toplumun aynası olduğunu belirterek “İktidar aynayı kırarak bu aksaklıkların üstünü örtemez” dedi.

Nazlıaka, üzerleri bantlanmış keman, kanun ve bağlama ile aynalı basın toplantısı düzenledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda, Devlet Opera ve Balesi ile Devlet Tiyatroları’nın kapatılarak yerine Türkiye Sanat Kurumu kurulmasına ilişkin taslak çalışması yapıldığını ifade eden Nazlıaka, oluşturulacak Türkiye Sanat Kurulu’nun 11 üyesinden 6′sının bürokrat, 5′inin de Bakanlar Kurulu’nun onaylayacağı sanatçılardan oluşacağını belirtti. Nazlıaka, taslağın bu haliyle yasalaşması halinde sanatı ve sanatçıyı bitireceğini iddia etti.

Taslağın, hangi sanat dalının destekleneceğine Türkiye Sanat Kurumu’nun karar vereceğini içerdiğini anlatan Nazlıaka, “Bu siyah bantlar bu enstrümanların susturulmaya çalışıldığının simgesidir” dedi.

Sanatın toplumun aynası olduğunu ve aksaklıkları, yanlışlıkları yansıttığını dile getiren Nazlıaka, “İktidar aynayı kırarak bu aksaklıkların üstünü örtemez” dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sanatçıları itibarsızlaştırmaya çalıştığını söyleyen Nazlıaka, “Bunu başaramayacak. Tarih bunun örnekleriyle dolu. Ne zaman karanlık zihniyetler sanatla, sanatçıyla savaşmaya kalktıysa kaybetmiştir” diye konuştu.

Devlet Tiyatrosu Sanatçıları Derneği (DETİS) Genel Başkanı Erdinç Doğan da taslağın halkın sanatla bağını koparmaya odaklandığını dile getirdi. Taslağın özgür sanatı yok edecek nitelikte olduğunu belirten Doğan, “Kadın erkek bütün toplumu sadece kendi resminize göre kalıplaştırmaya çalışmak doğanın değişimine ve değişimin doğasına aykırıdır. Sanat toplumun aynasıdır. Aynanızı kırdırmayın” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 29 May 2013 14:18

Bağlantılı Konular