"Uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemleri CPMIEC Firmasından direkt olarak mı alınacaktır?"

Tanrıkulu’nun soru önergesi şöyle:

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına
Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

1-  menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi ihalesini kazanan Çinli CPMIEC firmasının Amerika Birleşik Devletleri tarafından kara listeye alınan firmalar arasında olduğu doğru mudur?
2- Reuters Haber Ajansının yaptığı, İran, Kuzey Kore ve Suriye’ye karşı silah ambargosunu ihlal ettiği gerekçesiyle Amerika Birleşik Devletleri Yönetiminin, geçen şubatta CPMIEC firmasına yaptırım uygulama başladığı  ayrıca şirketin 2003’te de İran’a silah sattığı için Amerika Birleşik Devletleri  Yönetimi tarafından kara listeye alındığına dair haber doğru mudur?
3- Uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi ihalesine kaç firma teklif sunmuştur? Bu firmalar hangileridir ve teklif tutarları ne kadardır?
4- Sözleşme ihale bedeli ne kadardır?
5- CPMIEC Firmasının uluslararası referansları nelerdir?
6- CPMIEC Firmasının tercih edilme nedenleri nelerdir?
7- Uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemleri CPMIEC Firmasından direkt olarak mı alınacaktır? Arada komisyoncu firma ve kişiler bulunmakta mıdır? Bu kişi ve firmalar hangileridir?
8- Sözleşmede belirtilen, adı geçen tüm taraflar kimlerdir?
9- FD-2000 Füzelerinin Türkiye’deki mevcut NATO altyapısına entegre edilmesi ile ilgili yaşanabilecek problemler bulunmakta mıdır?
10- FD-2000 Füzelerini kullanan diğer ülkeler hangileridir?
11- İhale kapsamında kaç adet uzun menzilli hava savunma sistemi satın alacaktır?
12- FD-2000 Savunma Sistemlerinin teknoloji transferi hangi ülke veya ülkelere aittir?
13- Doğu Türkistan’da baskılara ve zulme uğrayan Uygur Türklerinin durumu ve en son Ağustos 2013 te Çin ordu güçleri tarafından 15 Uygur Türkün katledildiği gerçeği ortadayken Çin Halk Cumhuriyeti’nden askeri füze sistemleri satın almanın, işbirliğine gitmenin gerekçesi nedir?

    Cuma, 04 Ekim 2013 12:41

Bağlantılı Konular