Silivri Toplama Kampı’ndan tahliye edilen CHP Milletvekili Prof.Dr. Mehmet Haberal andiçti

Andiçme töreninde hazır bulunan Genel Başkan Kılıçdaroğlu, ” Türkiye şu anda bir dikta yönetimi altında. 7 milletvekilinin tutuklu olması, bunun çok somut bir örneğidir” dedi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, başta TBMM Başkanı olmak üzere ilgili herkesin bu ayıbı Türkiye’nin gündeminden çıkarmak zorunda olduğunu belirtti ve bu yapılmadığı takdirde Türkiye’nin demokrasi sınavında sınıfta kalmış olacağını söyledi.

CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal Genel Başkan  Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Genel Kurul’a geldi,  CHP’li milletvekilleri Haberal’ı ayakta alkışlarla karşıladı, yanına gelerek kutladılar. Haberal, andiçerek görevine başlarken   CHP ve MHP’li milletvekilleri tarafından alkışlandı. Seyirci locasında bulunanlar da Haberal’a el salladı. Yemini, Haberal’ın eşi Sadiye Haberal, kızı Solmaz Haberal, oğulları Murat ve Erkan Haberal, kardeşleri Osman Haberal, Ali Haberal, Mahiye Haberal, gelini Zehra Haberal, tutuklu milletvekili Mustafa Balbay’ın eşi Gülşah Balbay ile Başkent Üniversitesi yöneticileri ve misafirler de izledi.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal’ın Genel Kurul’da andiçmesinin ardından, kuliste gazetecilerin sorularını yanıtlarken, .Türkiye’nin bir demokrasi ayıbı yaşadığını ve 7 milletvekilinin tutuklu bulunduğunu anımsattı.

Kılıçdaroğlu, Haberal’ın serbest bırakılmasının, yemin etmesinin güzel bir olay olduğunu ifade ederek, şöyle dedi;

“Ama bu ayıbı ortadan kaldırmıyor. Bir yıldan fazla süre geçti. Sözde demokrasi paketi açıklıyorsunuz ama milletvekilleri içeride, hapiste bunlar. Hangi gerekçeyle hapiste? Seçilmelerinde hiçbir yasaya aykırılık yok. Hukukun genel kuralları içinde aday oldular, Resmi Gazete’de yayımlandı. Ama bunları içeride tutuyorsunuz. İçerde tutmak için de özel çaba harcıyorsunuz. Sonra da dönüp batıya, ‘Ben demokratım’ diyorsunuz. Bunu ancak diktatörler yapar. Türkiye şu anda bir dikta yönetimi altında. 7 milletvekilinin tutuklu olması, bunun çok somut bir örneğidir. Başta TBMM Başkanı olmak üzere, bu ayıbı Türkiye’nin gündeminden çıkarmak zorundadırlar. Bu yapılmadığı takdirde Türkiye, demokrasi sınavında başarılı olmamıştır diyebiliriz.”

Kılıçdaroğlu, “İktidar kanadından andiçme sırasında alkış gelmemesini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine, bunun da başka bir ayıp olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, “Demek ki tutuklu milletvekili olmasını kabul ediyorlar” diye konuştu.

    Çarşamba, 02 Ekim 2013 16:26

Bağlantılı Konular