Kılıçdaroğlu Mustafa Balbay’ı cezaevinde ziyaret etti

Kılıçdaroğlu Balbay görüşmesine, CHP Grup Başkanvekilleri Akif Hamzaçebi, Muharrem İnce, Engin Altay, Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve CHP TBMM İdare Amiri Malik Ecder Özdemir de katıldı.

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Yöneticileriyle birlikte Sincan Cezaevinde tutuklu bulunan, CHP Milletvekili Mustafa Balbay ile yaklaşık bir saat 15 dakikalık bir görüştükten sonra cezaevi dışında bekleyen gazetecilere şunları söyledi;

“Yeni yasama yılını hapishanede açtık. Halkın oyuyla seçilen bir milletvekili uzun süredir tutuklu. Biliyorsunuz, 7 milletvekili şu anda tutuklu. Parlamentoya halkın iradesi tam yansımış değil. Dün açıklanan demokrasi pakatinde ben tutuklu milletvekilleriyle ilgili de birkaç cümlenin olabileceğini düşünüyordum. Çünkü demokrasi halkın oylarıyla seçilen kişilerin parlamentoda görev yapması demektir. Onların hapishanede tutulması demek değildir. Ama bu olmadı, sayın Balbay’ı çok iyi gördüm. Morali yerinde, çalışıyor, üretiyor. Ben Ankara’da tutuklu bir parlamenter olarak çalışmak istiyorum, çalışıyorum, üretiyorum, düşüncelerimi ifade ediyorum. Bana notlar gönderecek, düşüncelerini gönderecek. Parlamentodaki yasa teklifleri veya tasarıları gelirse onları sayın Balbay’a ulaştıracağız. Sayın Balbay, o konudaki düşüncelerini oluşturcak ve bizim milletvekillerine aktaracak. Biz de onları parlamentoda dillendireceğiz. 21. yüzyılın Türkiye’sinde bir milletvekilinin tutuklu olması demokrasi ayıbıdır. Bu demokrasi ayıbını ortadan kaldırmamız gerekiyor. Bu sadece muhalefetin değil, bütün siyasal partilerin ortak görevi olması gerekir.”

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na  cezaevinde mahkumların yaptığı çiçek verildi, Kılıçdaroğlu o çiçeği basın toplantısı yaptığı salondaki masasının üzerine koydu.

Öte yandan, İzmir’den otobüsle gelen Balbay’a Özgürlük Girişimi üyeleri, cezaevi girişinde “Mustafa Balbay benim milletvekilimdir” yazılı pankart açtı,  grup, “Balbay’a özgürlük” diye slogan attı.

Kılıçdaroğlu, görüşmenin ardından cezaevi girişinde kendisini bekleyen gruptakilerle tek tek tokalaştı.

Bu arada Kılıçdaroğlu dün görüşme izni alınan tutuklu MHP milletvekili Engin Alan’ı, cezaevinden duruşmaya götürüldüğü için ziyaret edemedi.

    Salı, 01 Ekim 2013 12:07

Bağlantılı Konular