"Koyun mu istiyorsun adam mı?"

Üç çocuk önerisini dörde çıkaran Başbakan Erdoğan'a, CHP'liler tepki gösterdi.

Haftasonu Denizli'de üç çocuk önerisini dörde çıkaran Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, CHP'liler tepki gösterdi. CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Başbakan'a "Koyun mu istiyorsun, adam mı" diye seslendi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonunu geçirdiği Denizli'de bir açılışın ardından yanlarına gittiği kadınlara "Üç çocuk yetmez dört çocuk yapın" tavsiyesinde bulundu. Başbakan'ın bu önerisine CHP'den tepki yağdı. CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, "Bu analar çocukları, senin emrinle karanlık ve dar sokaklarda öldürülsün diye mi doğuracak" dedi. Yüksel sözlerini şöyle sürdürdü:

"Başbakan, kendi anlayışına uygun, 'kindar ve dindar' olan, sorgulamadan itaat eden çocuklar istiyor. Gençler sorguladı mı, direndi mi, karanlık ve dar sokaklarda öldürülüyor. Koyun mu istiyorsun, adam mı? Başbakan bu ülkede herşeyin sahibi. O zaman kadınlar doğursun ama Başbakan'ın nüfusuna geçirsin."

"Önce Van'daki manzarayı gör ve çöz"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ise kadınlara dört çocuk önerisinde bulunun Başbakan Erdoğan'ın önce Van'da çocuklarına yağ tenekesinde üç öğün mercimek yapan kadının sorununu çözmesi gerektiğini belirterek, "Başbakan önce Van'daki bu manzarayı gidersin. Aç ve yoksulluk sınırının aldında yaşayanlarla ilgilensin. Özel yaşama müdahale etmesin. Doğuran istediği kadar doğruyor zaten. Hamo Ağa'nın 56 çocuğu var. Önemli olan insanların özgür, eşit ve refah içinde yaşayabilmesidir, bunu sağlamaktır" dedi.

"Başbakan'a inanmıyoruz onu dinlemiyoruz"
CHP Parti Meclisi Üyesi Seniye Nazik Işık da, "Biz kimsenin öldürmesi için çocuk doğurmak istemiyoruz. İyi, güzel ve aydınlık bir ülkede çocuk yetiştirmek istiyoruz. Ancak Başbakan bunların hiçbirini bize vadetmiyor. Dindar ve kindar gençlik istiyor. Biz kindar insanlardan oluşan gelecek istemiyoruz. Başbakan'a inanmıyoruz ve onu da dinlemiyoruz. Bizim gözümüzde itibarını kaybetmiştir" diyerek tepki gösterdi.

"Dört çocuğa nasıl bakılacak"
CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven, Başbakan'ın bu önerisiyle kadınları eve kapatmayı amaçladığını ileri sürerek, "Bu çocukların nasıl büyüyecek, beslenecek, eğitimi ve iş alanları ne olacak? Bunlar hazır olmadan, kreş sorunu çözülmeden dört çocuğa nasıl bakılacak. Bu ülkede yoksulluk var, insanların çocuğuna süt alacak paraları yok. Ayrıca bu kararı aileye bırakmak lazım" dedi.

"Demografik aldatmaca"
CHP eski İzmir Milletvekili Canan Arıtman, bu tür söylemlerin kadına yönelik şiddeti artıracağını öne sürerek, "Kadın bir erkeğe mecbur ve mahkum bırakılmak isteniyor. AKP döneminde kadına bakış ve algı değişti. Şiddet artıyor, bu söylemler kadınların şiddete daha çok maruz kalmasına neden olacaktır. Çocuk sayısı arttıkça şiddet ve cinayet de artacaktır.

Başbakan, kadının kaç çocuk doğuracağına, nasıl doğrucağına, nerede nasıl gezeceğine, ne giyeceğine, ne içeceğine karışıyor. Bu ülke giderek demokrasiden uzaklaşıyor. Başbakan bize bilim, demografi anlatmasın. Üretici olması gereken genç nüfus işsizlik nedeniyle tüketici konumunda. Demografik aldatmacalarla kadını eve hapsetme idealinden vazgeçsin" dedi.

Haber:DHA

    Pazartesi, 30 Eylül 2013 17:26

Bağlantılı Konular