"Hükümetin tarım politikasındaki yanlışlarından dolayı her yıl tarım ürünleri ithalatına 20 milyar lira para veriyoruz"

Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, “Türkiye’de özgürlük, demokrasi rafa kaldırılmışken biz dizilerde gösterilen muhteşem hayatların peşinden sürükleniyoruz” dedi.

Günaydın, Orhangazi Cumhuriyet Meydanı’nda partisince düzenlenen “Tarım Mitingi”nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin uzunca bir süredir halkın sorunlarından kopmuş, halkın sorununu derdini unutturan yapay gündemlerin peşinden koştuğunu öne sürdü.

“Bu gündemler hepimizi esir alıyor” diyen Günaydın, şunları söyledi:

“Çoluk çocuk açken ürünlerimiz para etmiyorken dizilerin bize sattığı hayal dünyası içerisinde yaşıyoruz. Türkiye’de özgürlük, demokrasi rafa kaldırılmışken biz dizilerde gösterilen muhteşem hayatların peşinden sürükleniyoruz. Türkiye’de 20 milyon çiftçi var. Bunların büyük dertleri, sorunları var. Başbakanın bugüne kadar çiftçi, köylü sorununa ilişkin bir tek laf ettiğinizi duydunuz mu? Hayır etmez. Zeytin, patates para etmez. Onun umurunda değildir. Domates üreticisi, domates ektikçe zarar eder Başbakan hissetmez bile. Çünkü çiftçinin köylünün derdi kendisine uzak. O yandaşlarının cebini doldurmakla meşgul.”

Gökhan Günaydın, geçen cumartesi Lüleburgaz’da  Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile çiftçi mitingi yaptıklarını anımsatarak, orada da ayçiçeği üreticilerinin dertlerini dinlediklerini belirtti. Ayçiçeği üreticisinin de derdinin büyük olduğunu savunan Günaydın, şöyle devam etti:

“Ayçiçeğini maliyet fiyatının yarısına satamıyor çiftçi. Üstelikte Türkiye’de ayçiçeği yetmiyor, dışarıdan getirtiyoruz. Koştuk Lüleburgaz’a onların dertleri ile ilgilendik. Bu sabah Gemlik’te zeytin üreticisinin sorunlarını oda başkanlarıyla muhtarlarla birlikte ele aldık. Bursa’da Tarım Fuarı’nın açılışını yaptık. Şimdi de Orhangazi’deyiz. Derdimiz ne, niye bu kadar koşturuyoruz? Niye Türkiye’yi karış karış dolaşıyoruz? Çünkü bu yandaş medya, bu yandaş basın bizim sözümüzü kesiyor. Bizim sözümüzü size iletmiyor. Onun için biz de Türkiye’yi karış karış dolaşıyoruz ve vatandaşımızın yanına geliyoruz. Şundan emin olabilirsiniz. Bu gece ya da yarın hiçbir büyük televizyon kanalında, gazetede bugünkü yaptığımız konuşma duyulmayacak. Bilmem kimin bilmem kimle evlendiğini, boşandığını kaçamak yaptığını görebilirsiniz. Türkiye’nin nasıl uçtuğunu kaçtığını anlatanlara saatlerce televizyon programı yaptırırlar. 300-500 yıl önce olanları televizyon programlarında tartışırlar. Ama bugün zeytin üreticisinin derdiyle kimse ilgilenmez.”

Günaydın, herhangi bir marketten sofralık zeytini 13-14 liradan aşağı almanın mümkün olmadığını ifade ederek, “Peki Orhangazi’de, Gemlik’te, İznik’te, Mudanya’da ürettiği zeytini satmak isteyen arkadaşım yağlık olursa 80-90 kuruş, eğer sofralık olursa 3-4 lira karşılık buluyor. Bu aradaki farkı kim götürüyor. Yazık değil mi? Niye milyonlarca zeytin üreticisini ağaçlarına küstürüyorsunuz” diye konuştu.

Bu arada, Günaydın, miting öncesi, partisinin ilçe başkanları, Gemlik, İznik, Orhangazi ve Mudanya ilçeleri ziraat odası başkanları, muhtarları, kooperatif temsilcileri, üretici birlikleri başkanları ile Bursa Büyükşehir Belediyesi Gemlik Atatepe Tesisleri’nde bir araya geldi.

Türkiye’nin saman ithal eden bir ülke konumuna geldiğini dile getiren Günaydın, “Hükümet gemicikler için 1.5 liraya sattığı mazotu çiftçiye 4.5 liraya satıyor. Bizim iktidarımızda mazotu çiftçiye 1.5 liraya maliyetine vereceğiz. Hükümetin tarım politikasındaki yanlışlarından dolayı her yıl tarım ürünleri ithalatına 20 milyar lira para veriyoruz” dedi.

    Pazartesi, 30 Eylül 2013 17:14

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica