"4+4+4 eğitim sisteminin çok yönlü tahribatlar yarattı"

Yöneticiliğini Ankara Milletvekili Levent Gök’ün yaptıfı Eğitim Sistemi ve eğitimde yaşanan sorunların tartışıldığı panelde 4+4+4 eğitim sisteminin çok yönlü tahribatlara sebebiyet verdiği ifade edildi.

Panele; Prof. Dr. Çocuk Ruh Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Runa İdil Uslu, Çocuk Hastalıkları Ve Çocuk Böbrek, Ramotoloji Uzmanı Prof. Dr. Hulusi Koçak Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız ve Eğit-Der Eski Genel Başkanı, CHP Eski Milletvekili Mustafa Gazalcı konuşmacı olarak katıldı.

Panelistler, yaptıkları sunumlarla 4+4+4  Eğitim Sisteminin uygulamalarında en başta oyun çağında örgün eğitime dahil edilen minik çocukların fiziksel olarak uygun olmayan sıralarda, merdivenlerde, lavabolarda çok bezdirildikleri, okuldan soğutulduklarına değindiler.

Konuşmacılar, velilerin ve öğretmenlerin de büyük sıkıntılar yaşadıklarını belirtip  bu sıkıntıların çocuklar üzerinde kalıcı hasarlar bırakma tehlikesine işaret ettiler.

Öğrencilerin, Genel Liseye gitmelerinin önünü tıkayan sistem uygulamalarıyla İmam Hatip Liselerine gitmeye zorlandıklarına ve yeni atanan öğretmenlerin en çok İmam Hatip kökenli olduklarına ve Din Kültürü öğretmenleriyle kontenjanların doldurulduğuna işaret edildi.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök’de, 4+4+4 Sisteminin yasalaşmasını önlemek için parlamentoda büyük mücadele verdiklerini, bugün yaşanmakta olan sıkıntıları komisyonda ve genel kurulda dile getirdiklerini ama buna engel olmaya sayısal güçlerinin yetmediğini ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu; “Bugün gelinen noktada başta eğitim sistemi olmak üzere yaşamın her alanına dayattıkları uygulamaları ve yasal düzenekleri halk yararına çevirmenin ve düzeltmenin bir tek yolu vardır, o da CHP’ni iktidar yapmaktır. Bunun ilk fırsatı önümüzdeki yerel seçimlerde el ele vererek CHP’ni yerel seçimlerde birinci parti yaparak kullanılacaktır. Toplumun esenliği ve çocuklarımızın geleceği için başka bir yol görünmüyor.”

Panelin başından sonuna kadar dikkatle izlenmesinden mutlu olduğunu belirten Gök, “Bunun nedeni CHP Etimesgut İlçe Kadın Kollarının  konu seçiminde çok özenli oluşu, üyelerin duyarlılığı ve panele katılan konuşmacıların konuya çok hakim olmalarıdır. Hepinize çok teşekkür ediyorum, hepinizi kutluyorum” dedi.

Anahtar Kelimeler
    Cumartesi, 28 Eylül 2013 19:54

Bağlantılı Konular