CHP Soruyor; Havuzda tutulan kaç seçmen var?

Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı, bugün itibari ile 18 yaşını doldurmuş ancak adres kaydı olmadığı için havuzda tutulan vatandaş sayısına dikkat çekerek İçişleri Bakanı’ndan şu sorularına yanıt istedi.

Türkiye nüfusu hakkında kamuoyunda farklı bilgiler yer almaktadır. Yüksek Seçim Kurulu’nun seçmen kütüklerini İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden (NVİ) aldığı veriler doğrultusunda oluşturmasından dolayı, nüfus konusundaki belirsizlik, seçmen sayıları hakkında da kuşkular doğurmaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak yürüttüğümüz çalışmalar,  vatandaşlık kaydı olmasına rağmen adres kaydının olmamasından dolayı seçmen olma hakkını kaybeden vatandaşlarımızın (“havuzda tutulan” biçiminde tanımlanan) sayısının oldukça yüksek olduğunu göstermektedir.

Sağlıklı bir seçmen listesi oluşturulması amacıyla İçişleri Bakanı’na sorduğum sorular aşağıdadır.

1- 11 Haziran 2011 tarihi itibari ile 18 yaşını doldurmuş vatandaşlarımızın sayısı kaçtır?
2- 12 Nisan 2013 tarihi itibari ile 18 yaşını doldurmuş vatandaşlarımızın sayısı kaçtır?
3- Bugün itibari ile 18 yaşını doldurmuş vatandaşlarımızın sayısı kaçtır?
4- 11 Haziran 2011 tarihi itibari ile 18 yaşını doldurmuş ancak adres kaydı olmadığı için havuzda tutulan vatandaşlarımızın sayısı kaçtır?
5- 12 Nisan 2013 tarihi itibari ile 18 yaşını doldurmuş ancak adres kaydı olmadığı için havuzda tutulan vatandaşlarımızın sayısı kaçtır?
6- Bugün itibari ile 18 yaşını doldurmuş ancak adres kaydı olmadığı için havuzda tutulan vatandaşlarımızın sayısı kaçtır?
7- Hiçbir adres değişikliği olmadığı halde vatandaşlarımızın havuza alınmaları hangi durumlarda oluşmaktadır?
8- Havuzda tutulan vatandaş sayısının azaltılması için ne tip faaliyetler yürütülmektedir?

    Cumartesi, 28 Eylül 2013 19:14

Bağlantılı Konular