"AKP bütün federasyonlarda kadrolaştı, kadrolaştığı ölçüde de sporumuz çökertildi"

“AKP Spor Yasasını bir günde çıkarmaya kalkmamalı, ilgili bütün tarafların görüşlerini almalıdır.”

Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, CHP İzmir İl Gençlik Kolu Başkanlığının düzenlediği “Sporda Şiddet ve Siyaset”  panele, konuşmacı olarak katıldı. Panele PM Üyesi Hüseyin Saygılı, YDK Üyesi Sumru Karaer, CHP İzmir Milletvekilleri Prof. Dr. Hülya Güven, Alaattin Yüksel, CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İl Gençlik Kolu Başkanı İbrahim Soydan, Gençlik Kolu MYK üyeleri, il yöneticileri ilçe başkanları ve çok sayıda partili de katıldı.

“Güvenlik güçleri önlem almadı”
Sporda şiddetin ülke için büyük sorun olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Toprak, geçtiğimiz hafta gerçekleşen olaylı Beşiktaş-Galatasaray derbisi ekseninde açıklamalarda bulundu. Olayların üzücü olduğunu belirten Toprak, “Olayın ayak sesleri daha önce duyuluyordu. Kurulmak istenen tezgâh bir kulüp taraftarının Gezi olaylarındaki duruşunu sindirme çabasıydı. Daha maçlar başlamadan Beşiktaş taraftarına kombine bilet verilirken bir kâğıt imzalattılar. Bu form işe yaradı mı hayır. İşe yaramayınca biz bu taraftar kitlesini nasıl oradan uzaklaştırırız hesabı yapıldı. Derbi de biletli satışı belli, giren kişi sayısı belli. Bir el oraya uzanmış. 1453 adlı grubunun olayları çıkartacağı ‘görün bakın Derbide ne yapacağız’ diye sosyal medyada ortadayken güvenlik güçleri ne yazık ki önlem almamıştır” dedi.

“Önce federasyonları ele geçirdiler”
Türkiye’nin iktidarın politikaları nedeniyle insanların spordan uzaklaştığını belirten Toprak, “Bu şekilde sporda başarı bekleyemezsiniz. AKP iktidara geldiğinde dünya üçüncüsüydük, bugün ön elemeleri bile geçemiyoruz. Baskette on iki dev adamımız vardı. Şimdi ne oldu, ilk turlarda eleniyoruz. Bu başarısızlığın altında yatan nedenleri araştırmamız gerek. AKP sporu siyasete alet etti. İki yerde torpil geçmez biri sanat biri spordur. AKP önce federasyonları ele geçirdi. 57 federasyonun tamamına yakını kendi zihniyetindeki adamlardan oluşuyor. AKP bütün federasyonlarda kadrolaştı, kadrolaştığı ölçüde de sporumuz çökertildi. Bunu nasıl yapıyorlar. Özerklik adı atında blok oy çıkarttılar. Yapılan seçimlerden sandıktan Başbakan’ın kuklası çıkıyor” diye konuştu.

"Türkiye'ye 5 Madalya yakışmıyor"
İktidarın gençleri kendi siyasi geleceklerine alet ettiklerini ifade eden Toprak, AK Parti döneminde sportif başarı elde edilmediğine dikkat çekti.2002 yılından beri spor branşlarında geriye gidildiğini söyleyen Toprak, “ En son 5 madalyaya düştük. 70 milyonluk Türkiye’ye yakışıyor mu?” dedi.

“Bu kafa yapısıyla olimpiyatı bize vermezler”
İstanbul’un 2020 olimpiyatlarını alamamasını iktidarın politikalarına bağlayan Toprak şunları söyledi; “ Olimpiyatlara aday olmak güzel ama yarıştıracak sporcun var mı? Biz de destek verdik adaylık sürecinde..Son güne kadar sesimizi çıkartmadık Olimpiyatları alamadılar. Suçlu ‘gezi’ oldu. Olaylar olmasaydı alabilirdik dediler. Olimpiyatların ön raporları yazıldığında gezi olaylarından önce programa çıktım. ‘Olimpiyat çalışmaları yetersiz. Yapılması gereken çok iş var. Hiçbiri yapılmıyor. Almamız zor. Bu gidişle Tokyo alır’ dedim. Gezi’ye kimse bu suçu yüklemesin. Başarısızlık iktidarın başarısızlığıdır. Olimpiyat dostluktur barıştır… Bizim Başbakan olimpiyatları alıp sevgiyi yaratacağız diyor diğer yandan G-20 zirvesinde komşuya savaş açmak için destek istiyor… Kimse size inanmaz. Olimpiyat ruhuna göre hareket etmediler. Kadınlarla erkeklerin aynı havuzda bile yüzmemesi gerektiğini düşünüyorsunuz. Bu kafa yapısıyla kimse olimpiyatı vermez size…”

“Yasa bir günde çıkmamalı”
Spor yasasının önemine dikkat çeken Toprak, “ Bakan Suat Kılıç 6222 spor yasasını tekrar değiştireceğiz diyor. Statlarda hiçbir zaman güvenlik bu kadar sorun olmamıştı. Alternatif taraftar gruplar yarattıkları için sporu böldükleri için silahlı kuvvetlerle maç seyretme noktasına geldi. İzmir’den seslemek istiyorum. AKP Spor Yasasını bir günde çıkarmaya kalkmamalı, ilgili bütün tarafların görüşlerini almalıdır. Yasaya ihtiyaç var ama herkesin kendisini içinde bulacağı yasa olmalı. Spor akademilerine gitmeliler, taraftar gruplarına gitmeliler, siyasi partilere gitmeliler, yasa öyle çıkmalı. Yasa ihtiyaca uygun olmalı ve bir günde çıkmamalı. En az 6 ay tartışmalı” diye konuştu.

    Cumartesi, 28 Eylül 2013 19:02

Bağlantılı Konular