Haluk Koç, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’a üniversite öğrencilerinin barınma sorununu sordu

Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç’nun Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

1- 2013 -2014 eğitim ve öğretim yılında üniversitelere ne kadar öğrenci yerleşti? Bu öğrencilerin ne kadarı Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun yurtlarında kalmaktadır?
2- 2013- 2014 eğitim ve öğretim yılında devlet yurtlarına kaç öğrenci yerleştirildi? Yerleştirmede hangi yöntem uygulandı?
3- Geçim standartlarının altında olmasına rağmen yurtlara yerleştirilmeyen çok sayıda öğrenci olduğu belirtilmektedir? Bu öğrencilerin yurda girememelerinin nedeni nedir?
4- Yurt başvurusu yapıp da yurda yerleştirilmeyen öğrenci sayısı ne kadardır? Bu öğrencilerin İstanbul, Ankara ve İzmir illerindeki sayısı kaçtır?
5- İstanbul, Ankara ve İzmir’de Üniversitelerde okuyan öğrencilerle yurt talebinde bulunan öğrenciler arasındaki fark neden kaynaklanmaktadır? Bu açığın giderilmesi için yeni yurt yapılmakta mıdır? Yoksa öğrencilerin cemaat yurtlarına yönlendirilmesi için yurt açığı özellikle mi kapatılmamaktadır?
6- Türkiye’de okuyan üniversite öğrencileri ile yurtların oranı nedir?
7- Hangi illerde kaç yataklı hangi yurtlar yapılmaktadır?
8- Özel yurtların denetimi konusunda ne gibi çalışma yapılmaktadır? Bugüne kadar yapılan denetimler sonunda bu yurtlara ne gibi işlemler yapılmıştır?

    Pazartesi, 30 Eylül 2013 14:38

Bağlantılı Konular