"Türkiye devletler liginden terör örgütleri ligine düşmüştür"

Toprak, AKP’nin Çin’den füze almasının çok manidar olduğunu belirtti ve “AB ile ilişkileri askıya alan AKP, şimdi de NATO ile bağları askıya almaya mı çalışmaktadır diye sordu.

Erdoğan Toprak, AKP Çin’den füze alımını, İran ve ABD yakınlaşmasına bir tepki olarak yapıyorsa bunun büyük bir acizlik göstergesi olduğunu söyledi.

“Türkiye’yi dış politika alanında terör liginden kurtarıp devletler ligine çıkaracak, Türkiye Cumhuriyeti’ne itibarını tekrardan teslim edecek ve Türkiye’yi bölge denkleminde oyun kurucu aktör haline getirecek tek güç CHP’dir. AKP’nin mezhepsel dış politika siyaseti iflas etmiş ve AKP dünyada meşruiyetini yitirmiştir. AKP iktidardan gitmeden bu meşruiyetin geri kazanılması ve yeniden inşa edilmesi mümkün değildir.”

Birçok şehrimizde El Kaide’nin gençlerimizi kandırıp terör örgütüne kattığını ve  AKP’nin bu duruma ses çıkarmadığını, hatta desteklediğini belirterek konuyu Meclis’in de gündemine getiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak’ın açıklaması ile soru önergesi şöyle ;

“Türkiye’nin Çin’den füze satın alması ABD ve İran yakınlaşmasına bir tepki olup olmadığı hem ülkemiz kamuoyunda hem de dünya kamuoyunda yoğun bir biçimde tartışılmaktadır. AKP bu konuya bir açıklık getirmek durumundadır. AB ile ilişkileri askıya alan AKP şimdi de NATO ile bağları askıya almaya mı çalışmaktadır. NATO’nun karşıt blokunda yer alan bir ülkeden silah satın almak dış politikada farklı bir yörüngeye girmek anlamını taşımaktadır. Ya AKP bunun farkında olmayacak kadar körleşmiştir,  ya da Türkiye’yi yeni bir siyasal denkleme sürükleyecek kadar gözü kararmıştır. Ancak her iki durumda da Türkiye itibar kaybetmektedir. Eğer AKP bunu İran ve ABD yakınlaşmasına bir tepki olarak yapıyorsa bu büyük bir acizliğin göstergesidir.

ABD-İran arasındaki ilişkilenme ve Suriye konusunda ABD-Rusya ve İran’ın konsensüsü Türkiye’yi bölgesel ittifakların dışına itmiştir. Daha önce hem ABD-Rusya hem de İran ve Mısır arasında izlediği tutarlı ve egemenlik ilişkilerine saygılı tavrı ile bölge ilişkilerinde aktör olan Türkiye AKP döneminde bütün bu özelliklerini yitirmiştir. AKP dönemi Türkiye’nin dış politikada en hızlı itibar kaybettiği dönem olarak tarihe geçmiştir. Daha önce devletlerarası ilişkilerde aktör olan Türkiye, AKP döneminde sadece El Kaide terör örgütüyle işbirliği ve ittifak yapan bir ülke konumuna sokulmuştur. Türkiye bugün ne yazık ki devletler liginden terör örgütleri ligine düşmüştür.

ABD’den Somali’ye, Türkiye’den Pakistan’a, Somali’den Nijerya’ya binlerce insanı öldüren El Kaide terör örgütü bugün AKP ile aynı doğrultuda hareket etmektedir. Bütün dünyanın dehşetle izlediği El Kaide terör örgütü AKP eliyle Suriye’ye sevk edilmekte ve orada katliamlar yapmaktadır. Daha da vahimi bu terör örgütü Türkiye’de istediği gibi hareket edebilmekte ve gençlerimizi kandırarak kendi saflarına katabilmektedir. Bütün bunlara karşın AKP ses çıkarmamakta ve hatta yaşananları desteklemektedir. Sadece El Kaide eksenli bir politikayla Suriye’de sonuç almaya ve Orta Doğu’da yeni bir konum elde etmeye çalışan AKP evdeki bulgurdan olmuştur. AKP dış politika alanında meşruiyetini yitirmiştir. Bugüne kadar İran ile birlikte dengede tuttuğu Orta Doğu siyasetinde Türkiye geri plana düşmüş ve tarihsel konumunu yitirmiştir. Yarın AKP yine bir talimat alıp da, tıpkı aldığı talimatla Esad’a birden düşman olduğu gibi,  El Kaide ile savaşa girerse kimse şaşırmamalıdır ancak bunun faturası da ağır olacaktır.

Türkiye’yi dış politika alanında terör liginden kurtarıp devletler ligine çıkaracak, Türkiye Cumhuriyeti’ne itibarını tekrardan teslim edecek ve Türkiye’yi bölge denkleminde oyun kurucu aktör haline getirecek tek güç CHP’dir. AKP’nin mezhepsel dış politika siyaseti iflas etmiş ve AKP dünyada meşruiyetini yitirmiştir. AKP iktidardan gitmeden bu meşruiyetin geri kazanılması ve yeniden inşa edilmesi mümkün değildir.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak’ın İçişleri Bakanı Muammer Güler tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle :

“Son günlerde yazılı ve görsel medyada çoğunlukla Doğu ve Güneydoğu illerimizden gençlerimizin El Kaide terör örgütü tarafından Suriye’ye savaşmak için götürüldüğü ve birçok ailenin büyük dramlar yaşadığı haberleri yer almaktadır.

Bu çerçevede;

1- Hükümetiniz El Kaide ve ona bağlı örgütleri terör örgütü olarak kabul ediyor mu?
2- Eğer terör örgütü olarak kabul ediyorsanız bu örgütlerin Türkiye’de eleman toplama imkanı bulmasının nedeni nedir?
3- Bugüne kadar Türkiye’den El Kaideye katılan kişi sayısı kaçtır?
4- El Kaide’den çocuklarını almak isteyen ailelere herhangi bir yardımınız oldu mu ve bu konuda kaç genci geri çevirebildiniz?
5- El Kaidenin kent merkezlerinde bu denli rahat hareket etmesinin nedeni nedir?
6- El Kaide’nin ‘Türkiye Sınırlarını açmazsa ‘Türkiye’ye saldırırız’ açıklaması sonrasında ne tür güvenlik önlemleri alınmıştır?
7- Suriye’de iç savaşa çıktığından beri Türkiye üzerinden Suriye’ye giden terörist sayısı hakkında bir çalışmanız bulunmakta mıdır?
8- Dünyanın dört bir yanında büyük katliamlar yapan bir örgütün Türkiye’de katliam yapmaması için aldığını önlemler var mıdır?
9- El Kaide’nin Türkiye’nin imajına verdiği zararın farkında mısınız?
10- Türkiye Suriye sınırında kontrolün El Kaide’de olduğu haberleri ne derece doğrudur?”

    Pazartesi, 30 Eylül 2013 14:28

Bağlantılı Konular