"Geçmişte AKP’yi soruyorlardı, şimdi CHP iktidarda olsa ne yapardı diye soruyorlar"

Loğoğlu, CHP’ye yönelik ilginin, “iktidara talip, iktidar şansı olan bir siyasi partinin ne yapmak istediğini öğrenme” arzusu olduğunu belirtti.

“Lübnan’da kaçırılan pilotlarımız rehin tutuluyor. Cumhurbaşkanı Gül’ün ‘İran bu konuda bize yardım edecek’ yönünde bir açıklaması oldu. Bu, Türkiye’nin başarması gerekeni kendi başına başaramadığının itirafıdır. Artık başkalarından medet umar hale gelmiş bir Türkiye Cumhuriyeti var”

 “Çin ile hava savunma sistemi konusunda yapılan anlaşma, Türkiye’yi NATO’dan uzaklaştırır”

Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ile birlikte yaptığı ABD ziyaretini değerlendirdi.Washington’daki temaslarına değinen Loğoğlu, “Bir önceki gidişimizde daha çok ‘AKP ne yapıyor? Bu konuda ne düşünüyorsunuz?’ sorusu ağırlıklıydı ama bu sefer ‘CHP iktidarda olsa şu konularda ne yapardı?’ konusu gündemdeydi” dedi. Loğoğlu, CHP’ye yönelik ilginin, “iktidara talip, iktidar şansı olan bir siyasi
partinin ne yapmak istediğini öğrenme” arzusu olduğunu ifade etti.

Faruk Loğoğlu, AKP’nin, özellikle insan hakları konusundaki eksiklerinin, ABD yönetiminde ciddi rahatsızlıklara yol açtığı intibasını edindiklerini belirtti.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Kasım ayında yapılmasını umut ettikleri ziyaretle ilgili zemin yoklaması da yaptıklarını açıklayan  Loğoğlu,bu konuda da genel bir görüş birliği olduğunu ifade etti.

New York’taki temaslarının da Sosyalist Enternasyonal bağlamında olduğunu kaydeden Loğoğlu, şunları söyledi:

“Orada bizim ön plana çıkardığımız konu, Sosyalist Enternasyonal’in Suriye konusunda daha aktif bir rol alması oldu. Biz, ‘Sosyalist Enternasyonal,Suriye konusunda belirli aralıklarla bildiri yayımlamanın ötesine geçsin. Sosyalist Enternasyonal Başkanı olarak BM Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi ile görüşme yap. Suriye rejimi ve muhalefeti ile görüş. Sosyalist Enternasyonal bünyesinde Suriye Çalışma Grubu’nu faaliyete geçir’ dedik.”

Lübnan’da kaçırılan pilotlara da değinen Loğoğlu, yaklaşık iki aydır pilotların rehin tutulduğunu ve kurtarılması yönünde yapılan çalışmalarla ilgili  herhangi bir açıklama da gelmediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, ‘İran bu konuda bize yardım edecek’ yönünde bir açıklamasının olduğunu belirten Loğoğlu, “Bu, Türkiye’nin bu konuda  başarması gerekeni kendi başına başaramadığının itirafıdır. Sanki artık başkalarından medet umar hale gelmiş bir Türkiye Cumhuriyeti var” diye konuştu.

Hükümetin, her iki pilotun ailelerine de ‘sesinizi çıkarmayın’ telkini yaptığını belirten  Loğoğlu, bu yaklaşımın yanlış olduğunu ifade etti.

Uzun menzilli füze savunma sistemi ihalesinde, Çin Halk Cumhuriyeti’nden CPMIEC firması ile sözleşme görüşmelerine başlanmasını da değerlendiren Loğoğlu, şöyle konuştu:

“Çin ile hava savunma sistemi konusunda yapılan anlaşma, Türkiye’yi NATO’dan uzaklaştırır. Başta ABD olmak üzere NATO müttefiklerinden tepkiler gelmeye başladı. Söz konusu Çin şirketi ABD tarafından yaptırımlar listesine alınmış. Türkiye bir NATO üyesidir. Bu iktidar döneminde Türkiye-AB ilişkileri kopma noktasına geldi. Şimdi bu anlaşmayla, Türkiye AB’den ne ölçüde uzaklaştıysa aynı etki NATO için de olacaktır.”

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 30 Eylül 2013 13:54

Bağlantılı Konular