Öztrak: "AKP iktidarı toplumu sindirmeye, bölmeye, ayrıştırmaya çalışıyor."

Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, AKP iktidarının “toplumu sindirmeye, bölmeye, ayrıştırmaya çalıştığını ve bu strateji çerçevesinde yeni taktik uyguladığını” söyledi.

Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın taraftar gruplarına bu sabah operasyon yapıldığını anımsatan Öztrak, “Bu gözaltıların, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın, derbide gözaltına alınanların serbest bırakılmasından sonra ‘maalesef tutuklanmadılar’ ifadelerinin hemen ardından gelmesi ilginç. Şimdi taraftarların organize suç örgütü iddiasıyla özel yetkili savcıların eline teslim edildiğini öğreniyoruz” diye konuştu.

TÜİK’in açıkladığı gelir dağılımı verilerini de değerlendiren Öztrak, ekonominin 2011′de yüzde 8.8 büyürken, 2012′de 2.2 büyümesine karşın gelir dağılımının aynı kalmasının izaha muhtaç olduğunu söyledi. Öztrak, Türkiye’de gelirin en çoğunu alan yüzde 10′luk kesimle en azını alan yüzde 10′luk kesim arasındaki farkın 12 kat olduğunu belirtti.

Türkiye’de dolar milyarderlerinin sayısının 2008′e göre 3 kat arttığını anlatan Öztrak, “2009′dan sonra bol ve ucuz sıcak paranın oluk gibi aktığı Türkiye’de borçla şişen ekonomi ve beraberinde artan varlık fiyatları, serveti olanların servetlerine milyon dolarlar katmış, toplumun en zayıf kesimlerini ise borçla uyutmuştur” dedi.

Günde 2 dolardan az kazanan nüfusun toplam nüfus içindeki payının gelişen Avrupa ve Orta Asya ekonomilerinde 2002′de yüzde 7.9 iken günümüzde 2.2′ye düştüğünü ifade eden Öztrak, bu oranının Türkiye’de yüzde 9.6′dan 4.7′ye gerilediğini söyledi.

Öztrak, Trakyalılar’ı, CHP’nin yarın Lüleburgaz’da yapacağı çiftçi mitingine katılmaya da çağırdı.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Öztrak, modacı Barbaros Şansal’ın “palalı saldırının arkasında CHP var” iddiası ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in savcıları göreve çağırmasına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine, iktidarın ülkenin hassasiyetlerini kendine göre kullanıp muhalefetin sesini kısmaya çalıştığını savundu.

İktidarın demokrasinin normal mekanizmalarını dahi kendisine karşı çıktığı için hazmedemediğini ve anamuhalefet partisi hakkında hikayeler uydurmaya çalıştığını öne süren Öztrak, “Kimse CHP’yi terörle ilişkilendiremez. Hele hele iktidarın anamuhalefet partisini terörle ilişkilendirmeye cüret etmesi, bırakın futbol seyircisine, bırakın yaralanan halka yardım eden iş adamlarına karşı hareket etmesini, sağlıklı bir demokrasinin ana unsurlarından ana muhalefete dahi tahammülünün kalmadığını göstermektedir” diye konuştu.

    Cuma, 27 Eylül 2013 13:14

Bağlantılı Konular