Genel Başkan Kılıçdaroğlu “Türk Dili Kurultay”nın 81.yılını mesaj göndererek kutladı

“Çok iyi biliyoruz ki dil bir milletin özüdür. Ulusal duygu ile dil arasındaki bağın çok güçlü olması da,  bu özelliğinden,  bizleri birbirimize bağlayan en önemli unsur olmasından kaynaklanmaktadır.”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 26 Eylül 1932’de toplanan ilk Türk Dili Kurultayının 81. Yıldönümü nedeniyle düzenlenen toplantı ve ödüller törenine bir mesaj gönderdi.

Kılıçdaroğlu’nun Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel’e gönderdiği mesaj şöyle;

“26 Eylül 1932’de toplanan ilk Türk Dili Kurultayının 81. Yıldönümünde hepinizi sevgi ve saygılarımla  selamlıyorum.

Bugün Anıtkabir’de Ulusal Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal  Atatürk’e saygı sunumuyla başlayan 81. Yıl kutlamalarında,  Dil Derneği Ömer Asım Aksoy ve Dil Derneği Kerim Afşar Ödülleriyle, Dil Bayramı Onur Ödüllerinin sahiplerini bulacak olması da bu onurlu kutlamaya yep yeni bir anlam ve heyecan kazandırmış bulunuyor.

Çok iyi biliyoruz ki dil bir milletin özüdür. Ulusal duygu ile dil arasındaki bağın çok güçlü olması da,  bu özelliğinden,  bizleri birbirimize bağlayan en önemli unsur olmasından kaynaklanmaktadır.

O nedenle, dilimizin korunması, geliştirilmesi ve zenginleştirilmesinde sadece bilim ve sanat adamlarına değil, başta siyasetçiler ile medya mensupları olmak üzere hepimize çok büyük sorumluluklar düşmektedir.

Bu sorumluluğun yerine getirilmesiyle hem halkın Anadolu’daki birlik ve beraberliğinin özü korunmuş,  o birliğin temeli sağlamlaştırılmış, hem de bir milletin kültür ve gelişmişlik düzeyi yükseltilmiş olur.

Bu gerçeğin farkında olan gerici iktidarlar ile,   onların tetikçisi   generaller tarih ve dil bilincine yönelik saldırılarını 12 Eylül  darbesiyle zirveye çıkardılar, Atatürk’ün vasiyetini ayaklar altına aldılar.

12 Eylül zihniyetinin kimlere hizmet ettiği ve kimlere karşı olduğu Atatürk’ün kurumlarına karşı yapılan bu saldırıda da  gizlidir. Bugün 12 Eylül’e ve mirasına sahip çıkan AKP iktidarı da  Kenan Evren zihniyetinin uzantısıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, yaşamının her anında bir milleti ayakta tutan “tarih ve dil” bilincine gereken önemi veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile  arkadaşlarını özlemle anıyor, Siz Türk Dili dostlarını da,  hem “Dil Bayramı”,  hem de bu konuda verdiğiniz anlamlı mücadele nedeniyle kutluyor, elbirliğiyle gerçekleştireceğimiz CHP iktidarında Türk Dil ve Tarih Kurumlarını Atatürk’ün vasiyetine uygun yapıya kavuşturacağımıza inanıyor, şahsınızda ödül alanlara, ödül verenlere, Dil Derneği yöneticilerine ve bugünün onurunu sizlerle paylaşanlara en içten sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum”

    Cuma, 27 Eylül 2013 13:10

Bağlantılı Konular