"Tuncel Kurtiz’lerin ölümü her zaman çok erken ölümdür"

“Gerçekten çok ama çok üzüldüm” diyen Kılıçdaroğlu Tuncel Kurtiz’in ölüm haberini Antalya’da aldı ve bir mesaj yayımladı.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun mesajı şöyle;

“Her ölüm erken ölümdür. Doğru. Ama Tuncel Kurtiz’lerin  ölümü her zaman çok erken ölümdür.

Sahne ve perdedeki oyunu, duruşu, sosyal yaşamdaki tavrı, önemli eserlere renk kattığı sesi, kimlik ve kişiliğiyle her zaman anılacak ve saygı duyulacak olan Tuncel Usta’nın ölüm haberini Antalya’da aldım, çok ama çok üzüldüm.

Oyunculuğa 1958 yılında, Haldun Dormen Tiyatrosu’nda sahne alarak tiyatro ile başlayan, “Şeyh Bedrettin Destanı”, “Keşanlı Ali Destanı”, “Devr-i Süleyman” da oynayan, 1964’te  “Şeytan’ın Uşakları”ile   sinemaya merhaba diyen, Yılmaz Güney’in “Sürü”, “Umut” ve “Duvar” gibi efsanevi filmleri dahil olmak üzere  50’den fazla filmde rol alan,  “Alacakaranlık”, Hacı, “Asi”, “Ezel” ile gönüllere taht  kuran “Ramiz Dayı”  ”Altın Portakal”, “Gümüş Ayı” ve “Altın Böcek” ödülleriyle de sinemanın, tiyatronun, tv dizilerinin ve sesiyle belgesellerin vazgeçilmezi olduğunu kanıtladıktan sonra “Ebu Suud Efendi”  rolünü oynarken aramızdan ayrıldı

Ne yazık ki, Kurtiz’in Orhan Kemal’in eserinden senaryolaştırdığı ve yapımcısı olduğu “Bereketli Topraklar Üzerinde” filmi yasaklandı ve  kaçırıldığı yurtdışından 28 yıl sonra ülkemize getirilip gösterime girebildi.

12 Eylül 1980 darbesi sonrasında Yılmaz Güney’in ölümüyle memleketine küsüp yurtdışında yaşamaya başlayan Tuncel Kurtiz ülkemizde çok sevdiği topraklarımızda öldü. Acımız büyük. Büyük ustaya rahmet ailesine  tiyatro ve sinema dünyası ile Türkiye’ye başsağlığı diliyorum”

    Cuma, 27 Eylül 2013 12:53

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica