"Beşiktaş-Galatasaray maçında sahaya giren taraftarların 1453 Kartalları adlı taraftar grubu olduğu iddiaları doğru mudur?"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

22 Eylül 2013 tarihinde oynanan Beşiktaş-Galatasaray maçında yaşanan istenmeyen olaylarla ilgili kamuoyundaki iddialar, siyasetin spora ve tribünlere yansıdığı yönündedir. 1453 Kartalları taraftar grubunun üyesi olduğu iddia edilen İsmail Er adlı vatandaşın sosyal paylaşım sitelerindeki yazı ve fotoğraf paylaşımlarında sahaya girdiğini ve sandalye attığını itiraf etmesi şüpheleri güçlendirmektedir.

Bu bağlamda;

1- Beşiktaş-Galatasaray maçında sahaya giren taraftarların 1453 Kartalları adlı taraftar grubu olduğu iddiaları doğru mudur?
2- İsmail Er AKP Küçükçekmece teşkilatında mahalle kolu başkanı olarak görev yapmakta mıdır?
3- İsmail Er ve 1453 Kartalları adlı taraftar grubu toplu biletleri kim veya kimlerden almışlardır? Bu toplu biletler kimlere verilmiştir?
4- 1453 Kartalları ve İsmail Er toplu biletleri karaborsada satmışlar mıdır?
5- Maç esnasında sahaya giren ve taraftarları kışkırtan İsmail Er ve diğerleri hakkında yasal işlem yapılmış mıdır?
6- 6222 Sporda Şiddet ve Düzensizliği Önleme Yasası kapsamında tribünlerde kavga çıkaran, sahaya giren ve maçın oynanmasını engelleyen 1453 Kartalları adlı taraftar grubu hakkında işlem yapılmış mıdır?
7- 6222 Sporda Şiddet ve Düzensizliği Önleme Yasasına göre maç öncesi giriş kapıları ve turnikeleri kıranlar hakkında işlem yapılacak mıdır? Giriş kapılarını ve turnikeleri kıranlar ile bilet kontrolü yapmayan görevliler tespit edilmiş midir?

    Çarşamba, 25 Eylül 2013 11:58

Bağlantılı Konular