"GS-BJK maçında çıkan olaylarla ilgili bir tertip söz konusu ise, bu tertip kim, ya da kimler tarafından düzenlenmiştir?"

Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle  konuyu TBMM’nin gündemine taşıdı.

Genel Başkan Yardımcısı  Keskin’in soru önergesi şöyle:

“Kısaca ” Çarşı ” diye ifade edilen Beşiktaşlı taraftarlar topluluğundan AKP nin ciddi bir rahatsızlık duyduğu bilinen bir gerçektir. 22 Eylül akşamı oynanan Beşiktaş – Galatasaray derbisinde, Beşiktaşlı taraftarlar arasında çıkan kavgayı, ” Çarşı ” ya alternatif olarak kurdurulan ” 1453 ” adlı grubun başlattığı, bazı AKP üyelerinin sosyal medyaya yansıyan itirafları ile açığa çıkmıştır.  Bu durumda,

1- Yurttaşların laik – anti laik, sünni – alevi, bizden olan – bizden olmayan, bizimkiler – ötekiler gibi ayırımlar yetmiyormuş gibi, şimdi de spor kulüplerinin taraftarlarını kendi içlerinde bölmemi amaçlanıyor?
2- İktidarınızın sistemli tahrikleri sonucunda toplumsal gerginliğin zaten tavan yaptığı bir ortamda, spor kulüplerinin taraftarlarını da parçalayıp birbirine düşürerek bir strateji mi izleniyor?
3- Bir spor faaliyeti olan futbol müsabakalarının barış ortamında gerçekleşmesi ve kulüpler arası rekabetin medeni  ölçüler içinde kalması için bundan böyle ne gibi tedbirler almayı düşünüyorsunuz?
4- Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan’ın;

a)Turnikeleri bilerek devre dışı bırakması,

b)Turnikelere çok sayıda kaçak kişi girmesi,

c)Boş kalması gereken merdivenlerin dolu olması,

d)Turnikelerin elektrik kablolarının kesilmesi,

e)Doğu tribünü tarafından 10 kapının kilitlerinin kırıldığını dile getiren açıklama yapması,

Olayların bir tertibin ürünü olduğunu anımsatıyor. Böyle bir tertip söz konusu ise kim, ya da kimler tarafından düzenlenmiştir?”

    Çarşamba, 25 Eylül 2013 11:53

Bağlantılı Konular