Temiz Seçim Platformu heyeti CHP Lideri Genel Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti

Kılıçdaroğlu, “Yurttaş hangi partiye oy veriyorsa versin, onun tercihi başımızın üzerinde. Ama o tercihini kullanırken, onun oyunun şu veya bu şekilde bir oyunla başka partiye kaydırılmasına da izin ve fırsat verilmemesi gerekir.”

“Yüzde 10 seçim barajı çok yüksek. Dünyada örneği yok. Bu makul bir düzeye indirilebilir, hatta sıfırlanabilir. Aksi halde biz yurttaşları bir veya iki partinin içine hapsediyoruz. Bir parti yüzde 1 oy alıyorsa, onun 1 milletvekili parlamentoya gelmeli.  Onun da sözcüsü olmalı. O da konuşmalı.”

Okuyan,  seçmenin oyunu kime veriyorsa vermesini, ama oyunu mutlaka kullanmasını istedi.

CHP Genel Merkezi’nde eski bakanlardan Temiz Seçim Platformu Sözcüsü Yaşar Okuyan ile eski bakanlardan Agah Oktay Güner, Enis Öksüz, Ramazan Mirzaoğlu, eski milletvekillerinden Mehmet Tomanbay, Kemal Değirmendereli, Platformun İstanbul Temsilcisi Canan Kaftancıoğlu, Ankara Temsilcisi İlke Çakar, gazeteci Yavuz Selim Demirağ,  Prof.Dr. Kemal Demirel ve Ali Ercan’dan oluşan Temiz Seçim Platformu Heyeti CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti.

Yaşar Okuyan bir sunum yaptıktan ve görüşlerini açıkladıktan sonra seçim sistemimizdeki olumsuzluklar ve önerileri bir rapor halinde CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na verdi.

Kemal Kılıçdaroğlu da kabulde yaptığı konuşmada, seçimlerin güvenilir olması ve halk kitleleri tarafından kabul görmesinin onun temiz olmasına bağlı olduğunu belirtti.

Kılıçdaroğlu, “Bütün amacımız ülkede demokrasiyi geliştirmek ve halkın oylarının sandığa yansımasıdır. Yapılan seçimlerden sonra zaman zaman tartışmalar oluyor, yargıya intikal ediyor. Yargı kararını veriyor. ‘Kullanılan oylar ve sayım  sonuçları sağlıklı mı’ diye genel bir endişe var toplumda. ” dedi.

Platformun önemli bir adım attığına işaret eden Kılıçdaroğlu, bu hareketin başarıya ulaşmasını temenni etti. CHP’nin resmi internet sitesinde e-seçmen uygulamasına yer verdiklerini ve vatandaşların oraya girerek evinde, apartmanında ve mahallesinde kimin oturup oturmadığını sorgulayabileceğini anımsatan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Temiz seçim bizim önemli bir amacımız, bu amacı gerçekleştirme konusunda sizin attığınız adım bir o kadar önemli. Demokrasi  açısından önemli. Katılımcı,  çoğulcu demokrasi açısından çok önemli. Yurttaş hangi partiye oy veriyorsa versin, başımızın üzerinde, onun tercihidir. Ama o tercini kullanırken, onun oyunun şu veya bu şekilde bir oyunla başka partiye kaydırılmasına da kimsenin izin ve fırsat vermemesi gerekir. Demokrasinin temel kurallarından birisi budur. Küreselleşen dünyada bizim temiz seçim yapmamız sadace bizim sorunumuz olmaktan da çıkıyor. Dünyanın sorunu aslında. Almanya’da seçimler oluyor, oraya dünyanın pek çok ülkesi temsilci gönderiyor. Bizim ülkemizde seçimler oluyor, bizim ülkemize temsilci gönderiliyor. Dolayısıyla demokrasiyi biz artık evrensel bir değer olarak kabul ediyoruz ve o değerin gereklerini yerine getirmeye çalışıyoruz.”

Kılıçdaroğlu, “Kuşkusuz, demokrasi tek başına sandık değildir. Bunu hepimiz  çok iyi biliyoruz ama sandığın da demokrasinin vazgeçilmez unsuru olduğunu çok iyi biliyoruz” dedi.

Halkın verdiği oyun Parlamentoya yansıması gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, geçmişte koalisyonların ülke yönetiminde sorun yarattığı şeklinde bir algıdan beslendiği için baraj sisteminin ortaya çıktığını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, “Artık Türkiye’nin demokrasi konusunda biraz daha ufkunu açan bir yapıyı oluşturması lazım. Yüzde 1 oy alıyorsa, 1 milletvekili parlamentoya gelmeli. Onun da sözcüsü olmalı. O da konuşmalı. “Akıl akıldan üstündür” diyoruz. Bu yapılabilir. Yüzde 10 seçim barajı çok yüksek. Böyle bir baraj olmaz. Dünyada örneği yok zaten. Bu makul bir düzeye indirilebilir, hatta sıfırlanabilir. Aksi halde biz yurttaşları bir veya iki partinin içine hapsediyoruz. Onların düşüncelerini de o partilerin içinde  tutuyoruz. Bu demokrasimizin önündeki ciddi engellerden  birisi. Bunun da giderilmesi gerekiyor” dedi.

Kılıçdaroğlu görüşlerini açıklarken, “Siyasal iktidar olaya ‘yüzde 10 seçim barajını  indirelim. Ama öyle bir formül bulalım ki yine vatandaşın vermiş olduğu oyu biz sahiplenmiş olalım. Eskiye göre hatta biraz daha fazla milletvekili çıkarabilimiyiz’ bunun arayışı içinde ve bu arayış demokrasiye aykırıdır ve demokrasiye yeni engeller getirmektedir” diye konuştu.

Okuyan: “Seçmen oyunu mutlaka kullansın”
Platform sözcüsü Yaşar Okuyan da her seçimin ardından bazı usulsüzlük iddialarının gündeme geldiğine dikkat çekerek, bunların gerçek olmasa bile kamuoyunun algısını şekillendirdiğini ifade etti. Okuyan, bu nedenle 300′ü aşkın kişi ile bu platformu kurduklarına dikkati çekerek, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Anayasa Mahkemesi Başkanı, YSK başkanı ve Türkiye Barolar Birliği ile seçimlere katılma hakkına sahip siyasi partilere konuya ilişkin hazırladıkları raporu sunacaklarını bildirdi.

Okuyan, 2007 ve 2011 seçim sonuçlarını incelediklerinde ortada üzerinde durulması gereken bir takım hususları tespit ettiklerinin altını çizerek, alınması gereken önlemler ve tedbirlere raporda yer verdiklerini dile getirdi. Okuyan, Türkiye’nin kaderini belirleyecek 3 seçimin arka arkaya yapılacağına vurgu yaparak, Türkiye’deki resmi rakamların doğru olmadığını, nüfusun TÜİK’e göre 76 milyon olduğunu ancak konunun uzmanlarına göre ise 82 milyona ulaştığı bilgisini verdi. Okuyan, “Seçmen kime veriyorsa versin, ama oyunu mutlaka kullansın” dedi.

    Salı, 24 Eylül 2013 15:52

Bağlantılı Konular