Tamaylıgil, Arınç’a Sordu: " Tuğrul İnançer’in TRT’de İşi Ne?"

CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil, TRT’de kadınlara yönelik yaptığı skandal açıklamalar nedeniyle tepki çeken Ömer Tuğrul İnançer hakkında, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın cevaplaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına,

TRT 1 ekranlarında, yayınlanan “ Ramazan Sevinci Programı” ile TRT Türk ekranlarında yayınlanan, “ Ömer Tuğrul İnançer ile Gönül Dünyamız” adlı programlarda yorumlarda bulunan Ömer Tuğrul İnançer’in, kadınların sosyal ve çalışma hayatlarına ilişkin yaptığı açıklamalar, toplumun geniş kesimleri tarafından tepki ile karşılanmıştır.
İnançer, Ramazan Sevinci Programı’nda, dışarıya çıkan hamile bayanları hedef alan açıklamalarının ardından, “ Ömer Tuğrul İnançer ile Gönül Dünyamız” adlı programda, bu kez de çalışan bayanlara ilişkin yaptığı skandal yorumlar nedeniyle, bir kez daha tepki çekmiştir.

Devlet kanalında, kadınlara yönelik onur kırıcı ve küçük düşürücü yayınlar yapılmasına izin verildiğine ilişkin eleştiriler dikkate alındığında, Ahmet Tuğrul İnançer’e, hangi gerekçeler ve hangi amaca hizmet maksadıyla program yaptırıldığının anlaşılması açısından, aşağıdaki sorularımın Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç tarafından cevaplandırılmasını rica ederim.

Bihlun Tamaylıgil
CHP İstanbul Milletvekili

1- 26 Temmuz 2013 tarihinde TRT 1 ekranlarında yayınlanan, Ramazan Sevinci Programı’nda İnançer,“ Hamileliği, davul çalarak ilan etmek bizim terbiyemize aykırıdır. Böyle bir karınla sokakta gezilmez. Herşeyden önce estetik değildir. 7-8 aydan sonra anne adayı biraz hava almak için beyinin otomobiline biner, biraz dolaşır. Sonra akşam üstü çıkarlar. Şimdi ise maşallah, kanatlısı kanatsızı televizyonlarda uçuşuyor. Ayıptır ayıp. Bunun adı realizm değildir. Bunun adı terbiyesizliktir” yorumunda bulundu. Gelen tepkilerin ardından, TRT yönetimi, olayı bir canlı yayın kazası olarak nitelendirdi ve “ Bu kurumu bağlayan bir görüş değildir” açıklamasını yaptı. Söz konusu olayın ardından, İnançer ve program sorumluları yazılı veya sözlü olarak uyarılmış mıdır? Gelen tepkilerin ardından, programın yorumcusu İnançer ve program sorumlularına her hangi bir ceza verilmiş midir? Verilmediyse, bunun gerekçeleri nelerdir?
2- İnançer’in, hamile kadınlara ilişkin tepki çeken sözlerinin ardından, Diyanet İşleri Başkanlığı ’tarafından da, “ Dinimizde, kadına tecrit yoktur” açıklaması yapıldı. Sorumluluğunuz altında bulunan ve devlet kanalı olan TRT’de bu tür görüş ve söylemlerin, tek taraflı olarak ele alınmasını doğru ve ahlaki buluyor musunuz?
3- Söz konusu olayın ardından, İnançer tarafından, 20.09.2013 tarihinde yayınlanan, “ Ömer Tuğrul İnançer’le Gönül Dünyamız” adlı programda, çalışan kadınlara ilişkin skandal açıklamalarda bulunulmuştur.

“ Evlilik kurumunun bugünkü empoze edilen, ‘Ben kendi ayaklarımın üzerinde dururum’, ‘kadının ekonomik hürriyeti’ gibi aldatmacalardan vazgeçilmesi lazımdır. İstatistikle meşgul olanlar boşanmaların kimler arasında olduğunu bir istatistiki anket yapıversinler.”

“Çalışan kadından bahsediyorum. ‘Ben kocama muhtaç değilim’ diye evvela ailesini dağıtıyor. Kocasına muhtaç değil ama elin adamının patronunun hizmetinde olmayı haysiyetine uygun buluyor. Kocasının emrinde olmayı haysiyetine uygun bulmuyor”

“Ben eş demem. Eş yoktur, eşitlik yoktur. Ben karımla, çocuğumla eşit değilim. Eşim değil, zevcem olur. Karı da kurumsallığı anlatmak için kullanılır.”

Yukarıda yer alan açıklamalar İnançer tarafından, TRT ekranlarında, canlı yayında mı, bant yayınıyla mı sarf edilmiştir? Söz konusu program banttan yayına verildiyse, bunun bir canlı yayın kazası olmadığı düşünüldüğünde, sorumlular hakkında her hangi bir işlem yapılması düşünülmekte midir? Devlet kanalı TRT’de, açıkça eşitlik ilkesine aykırı açıklamalarda bulunarak, Anayasal suç işleyen İnançer’in programının yayından kaldırılması düşünülmekte midir?

4- İnançer tarafından kadınların sosyal ve ekonomik statülerine ilişkin yapılan açıklamaları, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti ile toplumsal değerlere uygun buluyor musunuz?
5- Konunun uzmanı çok sayıda bilim adamı ve din adamları bulunurken, Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi yayın organı olan TRT’de, hangi gerekçelerle asıl mesleği avukatlık olan İnançer’e, program ve yorum yaptırılmaktadır?
6- TRT’de yayınlanan ve toplumu yönlendiren programları gerçekleştirenler, hangi kriterlere göre seçilmektedir? İnançer, bu kriterlerin hangisine uymaktadır?
7- Ömer Tuğrul İnançer, kaç yıldır TRT’de program yorumcusu ve yapımcısı olarak görev yapmaktadır? İnançer’in, TRT’deki statüsü nedir? Sözleşmeli mi? Kadrolu olarak mı program yapmaktadır?
8- “ Ömer Tugrul İnançer’le Gönül Dühyamız Programı, kaç yıldır yayında bulunmaktadır? TRT tarafından iç yapım olarak mı, yoksa dış yapım olarak mı yapılmaktadır? Söz konusu program dış yapımsa, hangi prodiksiyon şirketine yaptırılmaktadır?
9- Söz konusu programa TRT tarafından verilen aylık bütçe ne kadardır? İnançer’e program başı ödenen ücret ne kadardır? İnançer’e şu ana kadar program ve yorumları nedeniyle TRT tarafından ödenen toplam miktar kaç YTL’dir?
10- Türkiye’nin nüfusunun yarısından fazlasını kadınlarımızın oluşturduğu dikkate alındığında , kadınlar hakkında aşşagılayıcı ve onur kırıcı açıklamalarda bulunan Ömer Tuğrul İnancer’e yaptığı skandal açıklamalar karşılığında, TRT tarafından ödenen paraların, kadın çalışanların da alın terinin bulunduğu vergilerden ödenmesini vicdanınıza sığdırabiliyor musunuz?

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 23 Eylül 2013 15:12

Bağlantılı Konular