Kart, örtülü ödenek ve başındaki Maksut Serim’le ilgili çelişkileri gözler önüne serdi

Konya Milletvekili Atilla Kart, düzenlediği basın toplantısında, örtülü ödenek ve başındaki Maksut Serim’le ilgili açıklamalarda bulundu.

Maksut Serim’in “üniversite mezuniyet belgesinin sahte olduğunun ortayı çıkması üzerine Vakıfbank Genel Müdür Yardımcılığı görevinden alındığını ve Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığını” belirten Kart, Serim’in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Başbakan olduktan 10 gün sonra Başbakanlık örtülü ödeneğinin başına getirildiğini kaydetti.

Serim’in “suç teşkil eden ilişkilerinin Hükümet tarafından gizlendiğini, bunun kurumsal bir hal aldığını” belirten Kart, “Hukuk ve etik dışı olmaktan öte suç ilişkileri niteliğinde olan bu sürece rağmen; Serim Başbakanlık örtülü ödeneği gibi ‘güvenlik, devlet sırrı, istihbarat’ anlamında odak konumunda olan bir kurumun başına neden ve hangi gerekçeyle getirilebilir?” dedi.

Kart, “örtülü ödenek harcamalarındaki anormal artış ve Türkiye’nin demokrasi sürecindeki kırılma ve sakatlıkların Maksut Serim’in görevinde kalmasının gerekçesi olduğunu” söyledi. 2003 yılıyla birlikte örtülü ödenek harcamalarında önceki dönemlere göre 10-20 kat artışın olduğunu, bu artışın 2006 yılından itibaren bir önceki yılı katlayarak devam ettiğini, 2012-2013 yıllarında ise zirve yaptığını ifade eden Kart, şöyle konuştu:

“Silivri soruşturmaları, yasadışı dinlemeler, gizli tanık yapılanmaları, İçişleri-Adalet-Başbakanlık odaklı yapılanma ile iç içe giren illegal yapılanmalar, ödeneğin siyasi amaçlarla ve yasaya aykırı olarak kullanılması ve nihayet Suriye’deki çatışmalarda lojistik destek ve istihbarat amacıyla Türkiye’nin çıkarlarına aykırı bir şekilde, toplumsal barışı ihlal etmek pahasına adına yapılan harcamalar, örtülü ödenekteki bu anormal artışın sebepleridir.”

“Çiller’lerin, Erbakan’ların, Mesut Yılmaz’ların günahını çok aldık, onları çok eleştirdik” diyen Kart, 2013 yılının ilk 8 ayında yapılan harcamaların; Çiller, Erbakan, Yılmaz ve Ecevit Hükümetlerinin toplam harcamasından 4-5 kat fazla olduğunu ifade etti.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu
Kart, Anayasa Uzlaşma Komisyonu ile ilgili soru üzerine, CHP’nin, genel merkezin ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bilgisi ve talimatları dahilinde sunduğu “Vatandaşlık” başlığı ile ilgili önerinin, “Eğitim dili Türkçe’dir. Anadili Türkçe olmayan öğrenciler, zorunlu Türkçe eğitimin yanısıra kendi dillerini öğrenme ve kullanma hakkına sahiptir. Devlet bu hakkın etkili bir biçimde uygulanması için gerekli tedbirleri alır” olduğunu söyledi.

Bu metnin, CHP’nin bu anlamda şimdiye kadarki durumuna aykırı düşen bir düzenleme olmadığını belirten Kart, “Bunun partinin kurumsal görüşü olduğunu Sayın Koç ifade etti” dedi.

Komisyon üyesi, AKP Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya’nın, “çalışmaların bitmesi gerektiğine” ilişkin sözlerinin anımsatılması üzerine Kart, kişiler üzerindeki bazı tartışmaların, komisyonun tıkanmasının gerekçesi olarak sunulduğunu kaydetti. Bu tartışmalardan dolayı çalışmaların tıkanmasının sözkonusu olmadığını ifade eden Kart, şunları kaydetti:

“Suriye’deki çatışmalarla ilgili olarak Suudi Arabistan silahlı kuvvetleri uçakları Esenboğa Havalimanı’nı lojistik olarak kullanıyor. El Nusra ve El Kaide bağlantılı terör örgütleri Türkiye’nin karasularını, topraklarını kullanıyor. Türkiye, Suriye çatışmalarında taraf haline çoktan gelmiştir ve Anayasa suçu işlemektedir. Anayasa ayaklar altına alınmıştır, Hükümetin Yüce Divan sorumluluğunu gerektiren bir süreç kaçınılmazdır. Barajların patlatılmasından söz eder hale geldik. Türkiye’ye doğrudan bir saldırı olduğu takdirde elbete hep birlikte bunun cevabını veririz ama Türkiye’nin taraf olmadığı bir savaşın cephe ülkesi haline gelmesinin sonuçlarını yaşıyoruz. AK Parti’li milletvekilleri bu tabloyu görüyorlar ve 1 Mart sürecinde olduğu gibi Türkiye’yi o emperyal oyunların içine çekmek isteyenlere fırsat vermeyeceklerdir. Bir an için bile bu yönde bir tezkerenin geçtiğini varsaysak bile, bu şimdiye kadar doğmuş olan Anayasa ihlalini ve Hükümetin sorumluluğunu ortadan kaldırmaz.”

    Cuma, 20 Eylül 2013 19:19

Bağlantılı Konular