"Van’da meydana gelen depremden sonra Van İl Merkezi başta olmak üzere, Van’ın hangi ilçelerinde ve kaç adet Konteynır Kent bulunmaktadır?"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

2011 tarihinde Van’da meydana gelen depremden sonra mağdur olan yurttaşlar önce çadırlara yerleştirilmiştir. Çadırda geçen zor yaşam mücadelesinden sonra yurttaşlarımız Konteynır Kentlere yerleştirilmiş, ancak, çadırlarda yaşanan yokluk ve mahrumiyet durumu ortadan kalkmamış sadece biçim değiştirmiştir.

Bu bağlamda:

1- Van’da meydana gelen depremden sonra Van İl Merkezi başta olmak üzere, Van’ın hangi ilçelerinde ve kaç adet Konteynır Kent bulunmaktadır?
2- Bu Konteynır Kentlerde kaç aile yaşamaktadır? Yaşayan toplam kişi sayısı nedir?
3- Tahirpaşa Konteynır Kent’te kaç aile yaşamaktadır? Tahirpaşa Konteynır Kent’in yaşam koşulları burada yaşamak zorunda kalan yurttaşlarımız için uygun mudur? 1 aya yakın süredir elektrik kesintisi olduğu doğru mudur? Doğru ise, önümüzdeki aylarda havaların soğuyacağı ve kış aylarına yaklaştığımız da dikkate alınırsa, elektrik kesintisi ile ilgili acil çalışma ne zaman yapılacaktır? Ayrıca su kesintisi olduğu doğru mudur? Doğru ise, su kesintisi ile ilgili acil çalışma ne zaman yapılacaktır?
4- Anadolu Konteynır Kent’te kaç aile yaşamaktadır? Anadolu Konteynır Kent’in yaşam koşulları burada yaşamak zorunda kalan yurttaşlarımız için uygun mudur? 1 aya yakın süredir elektrik kesintisi olduğu doğru mudur? Doğru ise, önümüzdeki aylarda havaların soğuyacağı ve kış aylarına yaklaştığımız da dikkate alınırsa, elektrik kesintisi ile ilgili acil çalışma ne zaman yapılacaktır? Ayrıca su kesintisi olduğu doğru mudur? Doğru ise, su kesintisi ile ilgili acil çalışma ne zaman yapılacaktır?
5- Kayaçelebi Konteynır Kent’te kaç aile yaşamaktadır? Kayaçelebi Konteynır Kent’in yaşam koşulları burada yaşamak zorunda kalan yurttaşlarımız için uygun mudur? 1 aya yakın süredir elektrik kesintisi olduğu doğru mudur? Doğru ise, önümüzdeki aylarda havaların soğuyacağı ve kış aylarına yaklaştığımız da dikkate alınırsa, elektrik kesintisi ile ilgili acil çalışma ne zaman yapılacaktır? Ayrıca su kesintisi olduğu doğru mudur? Doğru ise, su kesintisi ile ilgili acil çalışma ne zaman yapılacaktır?
6- Kışla Konteynır Kent’te kaç aile yaşamaktadır? Kışla Konteynır Kent’in yaşam koşulları burada yaşamak zorunda kalan yurttaşlarımız için uygun mudur? 1 aya yakın süredir elektrik kesintisi olduğu doğru mudur? Doğru ise, önümüzdeki aylarda havaların soğuyacağı ve kış aylarına yaklaştığımız da dikkate alınırsa, elektrik kesintisi ile ilgili acil çalışma ne zaman yapılacaktır? Ayrıca su kesintisi olduğu doğru mudur? Doğru ise, su kesintisi ile ilgili acil çalışma ne zaman yapılacaktır?
7- Alkanat Konteynır Kent’te kaç aile yaşamaktadır? Alkanat Konteynır Kent’in yaşam koşulları burada yaşamak zorunda kalan yurttaşlarımız için uygun mudur? 1 aya yakın süredir elektrik kesintisi olduğu doğru mudur? Doğru ise, önümüzdeki aylarda havaların soğuyacağı ve kış aylarına yaklaştığımız da dikkate alınırsa, elektrik kesintisi ile ilgili acil çalışma ne zaman yapılacaktır? Ayrıca su kesintisi olduğu doğru mudur? Doğru ise, su kesintisi ile ilgili acil çalışma ne zaman yapılacaktır?
8- Maddi imkanları yetersiz olan ve ayrıca depremden günümüze kadar kalıcı barınma çözümü bulunamayan çok sayıda yurttaşımız varken, Van İli Erciş İlçesi’nde boş olan ama dağıtılmayan 1200 Konteynır olduğu doğru mudur? Doğru ise bu boş olan 1200 Konteynırın dağıtılmamasının gerekçesi nedir?

    Perşembe, 19 Eylül 2013 18:19

Bağlantılı Konular