"Atatürk Orman Çiftliği Arazisinde inşa edilen saray için şimdiden 10 bin ağacın yok edildiği doğru mudur?"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

“18 Eylül 2013 tarihinde partinizin düzenlediği toplantıda yaptığınız konuşmada ODTÜ’de yapılacak yolu protesto eden eylemcileri eleştirerek,  ‘’Bugün bir pankart gördüm. ‘Yol değil orman istiyoruz’ diye. Böyle şey olur mu ya. Orman çok. Yol olmazsa üniversiteye gidemezsiniz. Sizleri ormanlara gönderelim. Gidin ormanda yaşayın.Onlar öyle diyor ya biz şehirlerden vaz mı geçeceğiz. Yol medeniyettir.  Yolları yapmaktan vazgeçmeyeceğiz. Yollar insanı insana ulaştırır.’’ demiştiniz.

Bu bağlamda;
1- Hükümetinizin Türkiye’yi devasa şekilsiz inşaat şantiyelerine dönüştürmesiyle, artık yaşanılacak orman alanı kalmaması sonucu iyileştirme amaçlı yapılacak çalışma var mıdır?
2- Ülkede oluşturduğunuz bu şantiyelerde çalışan on binlerce işçinin kayıt dışı, sosyal sigorta haklarından mahrum olarak çalıştırılmasını önlemek için yapılan çalışmalar var mıdır? Varsa bu çalışmalar nelerdir?
3- Türkiye’de sadece 3. Boğaz Köprüsü inşaatı için 1 Milyon ağaç ile 5 Milyon fidanın şimdiden yok edildiği doğru mudur? Doğru ise yok edilen bu ağaç ve fidanların yerine yenileri dikilecek midir?
4- 3. Köprü ve İstanbul’a inşa ettirmeyi planladığınız havalimanı için 2 Milyon 700 bin ağacın daha kesileceği doğru mudur? Doğru ise bu ağaçların kesilmesi önlemek için alınacak tedbirler var mıdır?
5- Atatürk Orman Çiftliği Arazisinde inşa edilen saray için şimdiden 10 bin ağacın yok edildiği doğru mudur?
6- Türkiye’nin akciğeri niteliğindeki ormanların 94 bin hektarlık bölümünün iktidarınız döneminde yok olduğu ve 410 bin hektarlık Orman arazisinin ise vasfını yitirdiği doğru mudur?
7-  http://www.ogm.gov.tr/Sayfalar/Ormanlarimiz/Illere-Gore-Orman-Varligi.aspx URL adresinde belirtildiği üzere hükümetinize bağlı Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Türkiye’nin 2. büyük şehri ve Başkenti olan aynı zamanda ODTÜ’nün de bulunduğu Ankara’nın, tüm yüzölçümünün sadece % 8’nin Normal Orman alanı olduğu, %85’nin Ormansız olduğu doğru mudur?
8- Hükümetinizin her defasında gururla inşa ettiğini dillendirdiği otoyolların, şehir içi yolların, yağışlara maruz kaldıklarında adeta köstebek yuvalarına dönüşmektedir. Bu yollardan biri olan Silvan İlçesinin içinden geçen, uluslararası yol olarak da kullanılan Diyarbakır-Batman Karayolu olduğu doğru mudur?”

    Cuma, 20 Eylül 2013 17:46

Bağlantılı Konular