"Terörün bir insanlık suçu olduğunu hep beraber kabul etmeli ve bu konuda ortak mücadele etmeliyiz"

“Türkiye, terör ithal eden bir ülke konumuna geldi. Terörün beslendiği kaynaklara bakmamız gerekiyor.”

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’daki polisevine yönelik roketli saldırıyla ilgili, “Terörün bir insanlık suçu olduğunu hep beraber kabul etmeli ve bu konuda ortak mücadele etmeliyiz” dedi.
Kılıçdaroğlu, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde Cilvegözü Sınır Kapası’nda incelemelerde bulunarak, yönetim binasında Vali Yardımcısı Mehmet Eriş’ten bilgi aldı.

Sınır Kıpısı önünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Cilvegözü Sınır Kapısı’ndaki patlamanın ardından son durumu görmek için geldiklerini, alınan önlemler konusunda kapsamlı bilgilendirildiklerini söyledi.

Ankara’daki polisevine saldırı
Bir gazetecinin, Ankara’daki polisevine yönelik roketli saldırı düzenlendiğini hatırlatması üzerine, Kılıçdaroğlu, “Önce bu tür saldırıları hep birlikte şiddetle kınamalıyız. Güvenlik güçlerine saldırı yapmak, doğru değildir. Terörün bir başka şeklidir bu. Hükümetin bu konuda her türlü önlemi almasını isteriz. Bu ülke terörden çok şey çekti. Bakın, Cilvegözü Sınır Kapısı’ndayız. Burada da bir araç patlamıştı çok sayıda yurttaş yaşamını yitirdi. Terörün bir insanlık suçu olduğunu hep beraber kabul etmeli ve bu konuda ortak mücadele etmeliyiz. Dolayısıyla ben saldırıların ayrıntılarını bilmiyorum ama yaralanan varsa buradan geçmiş olun dileklerimi iletmek isterim” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, güvenlik zaafiyetinin bulunup, bulnmadığının sorulması üzerine, şunları kaydetti:
“Türkiye’nin iyi yönetilmediğini, sıradan yurttaş da çok iyi biliyor. Türkiye’nin artık terör ithal eden bir ülke konumuna geldiğini de biliyoruz. Reyhanlı ve Cilvegözü patlamaları, İstanbul’daki bazı olaylar, daha önceki olaylar, bütün bunlara baktığımızda, bizim pilotların Lübnan’da kaçırılması… Türkiye terör ithal eden bir ülke konumuna geldi. Terörün beslendiği kaynaklara bakmamız gerekiyor. Eger Türkiye bu dış politikayla yoluna devam ederse daha acı bedeller ödemeyle karşı karşıya gelebilir. O açıdan Türkiye’nin, hükümetin bu konuda daha ciddi, daha tutarlı bir politika izlemesi gerekiyor. Sınır kapısında benim gördüğüm güzel bir tabela var. Giren her Suriyeli onu görüyor. ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ diye. Yani barış sözcüğü burada var ama barış sözcüğü hükümetin kafasında yok. Zaten sorunumuz da bu. Eger barıştan yana politika izlerseniz, emin olun terörü büyük ölçüde aşmış olursunuz.”

    Cumartesi, 21 Eylül 2013 11:36

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica