CHP’den kardeş parti SPD’ye destek çağrısı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin : ‘’Göçmenler haklarına ancak sosyal demokrat hükümetlerle kavuşabilirler"

Almanya’da  22 Eylül’de gerçekleşecek federal genel seçimler vesilesiyle ‘kardeş parti’ konumundaki Alman Sosyal Demokrat Parti’yi (SPD) desteklemek üzere Almanya’ya gelecek olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, göçmenlerin ancak sosyal demokrat hükümetlerle haklarına kavuşabileceklerini söyledi. 

Tekin’in yanı sıra CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı, CHP Yurtdışı Örgütlenmeden Sorumlu Koordinatör Ali Kılıç’tan oluşan heyet 21-22 Eylül tarihleri arasında  SPD’ye destek vermek ve seçim sonuçlarını izlemek üzere Almanya’nın başkenti Berlin’e gidecek.
 
22 Eylül seçim  sonuçlarını Berlin’deki parti genel merkezi olan Willy-Brandt-Haus’da izleyecek olan CHP heyetinin SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel ve Başbakan adayı Peer Steinbrück ile de biraraya gelmesi bekleniyor.
 
Tekin, Almanya ziyareti öncesinde yaptığı değerlendirmede, göçmenlerin Almanya’da toplumun her alanına eşit bir biçimde katılması gerektiğini, diğer ülke vatandaşlarına tanınan çifte vatandaşlık hakkının Türk vatandaşlarına da tanınmamasını şiddetle eleştirdi.
 
Alman muhafazakar partilerin çifte vatandaşlığa karşı olduklarını  ve opsiyon modelde direndiklerini hatırlatan Tekin, çifte vatandaşlık hakkının ancak sosyal demokrasiye ve katılım hakkına inanan bir partinin iktidara gelmesiyle mümkün olabileceğini belirtti.
 
"Almanya'da halen ırkçılık tam anlamıyla önlenemedi"
 Almanya’da ırkçılığın ve ırkçı davranışlarının devam ettiğine dair haberleri yakından takip ettiğini ifade eden Tekin, Merkel hükümetinin ırkçılığı önlemede yetersiz kaldığını söyledi.
 
Tekin, ‘’Bazı kurumlar Almanya’da ırkçılığın kurumsal anlamda yaşandığını söylüyor. NSU davası ile ilgili Federal Meclis Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı rapor Almanya’da ırkçıkla mücadele çabalarına katkı sağlayacağına inanıyorum. NSU cinayetlerinin aydınlatılmasında ‘sistematik’ anlamda bir başarısızlık olduğunu bazı Alman parlamenterler de dile getirmekte. Irkçılıkla mücadele küçük yaşta anaokullarında başlar, okulda devam eder. Bu konuda Almanya  bir göçmen ülkesi ve farklı kültür ve milletleri içinde barındıran bir ülke olduğu anlayışını yaygınlaştırmalıdır’ dedi.
 
Almanya’da uzun süreden beri yaşayan Türk kökenli vatandaşların  seçme ve seçilme hakkının olmayışını da eleştiren Tekin, demokrasinin en önemli özelliklerinden biri olan katılım hakkından da   göçmenlerin mahrum bırakıldıklarına işaret etti.
 
“Türkiye’nin yeri avrupa birliğidir”
 Tekin, Türkiye’nin imzaladığı birçok uluslararası anlaşmalarla yerinin zaten Avrupa Birliği’nde (AB)  olduğunu belirterek, hala bazı muhafazakar Alman politikacıların Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine karşı çıktıklarını söyledi.
 
AKP hükümetinin son beş yılda AB konusunda başta Kopenhag kriterleri olmak üzere insan hakları, basın ve düşünce özgürlüğü, toplanma hakkı, din ve ibadet özgürlüğü, azınlık hakları gibi konularda ‘sınıfta kaldığını’ söyleyen Tekin, AKP ile Türkiye’nin iç politikada olduğu kadar dış politikada da ‘sorunlu bir ülke haline’ geldiğini vurguladı.
 
“Cezaevinde gazeteci sayısı Çin’den daha fazla”

 Tekin konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘’Türkiye’de demokrasi tıkanma noktasında. Gezi olayları ile başlayan süreçte kişisel hak ve özgürlüklerin bir kez daha herşeyin üstünde olduğu anlaşıldı. Apolitik gençlik yok artık Türkiye’de. Sorunları gören, hayatına müdahale edildiğini anlayan gençlerimiz bugün demokrasi için sokaklarda mücadele etmekte, hatta hayatlarını vermektedir. AKP’nin Gezi direnişçilerine karşı aldığı önlem ne demokrasiyle ne de toplanma özgürlüğü ile anlatılabilinir.Türkiye’de tutuklu gazeteci sayısı Çin’den daha fazla. Başbakan Erdoğan kendisinin halk iradesiyle seçildiğini söylemesine rağmen, halk iradesiyle seçilmiş bir parlamenter hala cezaevinde. Tutukluluk süresinin uzunluğu ise hiçbir Avrupa ülkesiyle kıyaslanamaz durumda. Basın hükümet tarafından sıkı kontrol ve denetim altında. Adeta susturulmuş durumda. Demokrasinin bütün kurumlarıyla işlevini yitirdiği ülkemizde AB üyeliği için alınacak çok yolumuz var daha’.
 
“Sandığa gidin”
 Son yıllarda Almanya’da sandıklara giden seçmenlerin azaldığına dikkati çeken Tekin, Alman vatandaşı olan Türk vatandaşlarının sandıklara gidip mutlaka oy kullanmaları gerektiğini ve her oyun demokrasi için önemli olduğunu söyledi.

Anahtar Kelimeler
    Cumartesi, 21 Eylül 2013 10:25

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica